Aktualności

Naraził Skarb Państwa na straty. Odpowie za 35 tysięcy papierosów bez akcyzy

Data publikacji 22.02.2021

Zielonogórscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali mężczyznę, u którego znaleźli prawie 35 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy. Podejrzany jest mieszkańcem Sulechowa.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili w wyniku prowadzonych działań operacyjnych, że na terenie Sulechowa mieszka mężczyzna, który najprawdopodobniej zajmuje się sprzedażą papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wytypowali osobę i posesję, gdzie przeprowadzili przeszukanie.

Na posesji 53-letniego sulechowianina, w piwnicy jego domu policjanci znaleźli ukryte w szafie i różnych miejscach 1732 paczki po 20 papierosów każda, łącznie 34 640 sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych oraz 17.70 kg krajanki tytoniowej. Całość znalezionych papierosów i tytoniu policjanci zabezpieczyli do prowadzonej sprawy. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami zatrzymany mężczyzna wyjaśnił, że towar kupił od nieznanego mu obywatela Ukrainy.

Jak wyliczyli policjanci, straty Skarbu Państwa spowodowane działalnością mężczyzny mogły wynieść ponad 41 tysięcy złotych: 32 tysiące tytułem niezapłaconej akcyzy i ponad 8 tysięcy podatku vat.

53-latek nie był wcześniej notowany. Za popełnione przestępstwo skarbowe uchylania się od opodatkowania, za co grozi wysoka grzywna nawet kilkaset tysięcy złotych lub też kara pozbawienia wolności. Sąd może jednak orzec obie te kary łącznie. Sprawę prowadzi Lubuski Urząd Celno Skarbowy.

 

Opracowała: podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej górze

  • Zabezpieczone papierosy bez akcyzy
  • Zabezpieczone papierosy bez akcyzy
  • Zabezpieczone papierosy bez akcyzy
Powrót na górę strony