Miał na pół roku zatrzymane prawo jazdy, a mimo to wsiadł za kierownicę - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Miał na pół roku zatrzymane prawo jazdy, a mimo to wsiadł za kierownicę

Data publikacji 18.02.2021

Policjanci z krośnieńskiej drogówki, zatrzymali do kontroli kierowcę volkswagena, który w terenie zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość. Nie było to jedyne jego przewinienie. Mimo obowiązującej go decyzji o zatrzymaniu mu dokumentu prawa jazdy na pół roku, wsiadł za kierownicę. Teraz straci uprawnienia na stałe.

Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, to w dalszym ciągu najczęstsze przyczyny kolizji i wypadków, dlatego też policjanci z krośnieńskiej drogówki zapobiegając tragedii na drodze kontrolują kierowców sprawdzają z jaką jadą. Do zatrzymania kierowcy volkswagena, który nie zważając na oznakowania dróg oraz fakt, iż przejeżdża przez teren zabudowy, doszło w środę (17 lutego) w miejscowości Dąbie. Wykonany przez funkcjonariuszy pomiar prędkości wykazał, że w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, porusza się on o 24 km/h szybciej niż powinien.  Jak się okazało, nie było to jedyne przewinienie 24-latka, za które został ukarany mandatem karnym. Zlekceważył on decyzję prezydenta miasta zgodnie z którą, jego prawo jazdy zostało zatrzymane na pół roku i mimo tego wsiadł za kierownicę auta. Wobec powyższego informacja z kontroli przekazana zostanie właściwemu prezydentowi miasta, na podstawie której organ wydający prawo jazdy cofnie 24-latkowi uprawnienia do kierowania. Teraz żeby odzyskać uprawnienia będzie musiał ponownie zdać egzamin. Kolejne jego zatrzymanie za kierownicą będzie już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Przypominamy!

Kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, poza otrzymaniem mandatu i punktów karnych, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie przejść kurs oraz zdać egzamin.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim