Jesteśmy obecni na drogach dla Waszego bezpieczeństwa - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Jesteśmy obecni na drogach dla Waszego bezpieczeństwa

Data publikacji 13.01.2021

Policjanci krośnieńskiej drogówki prowadzili w wtorek (12 stycznia) działania „Bezpieczny Powiat”, podczas których kontrolowali jazdę kierowców w zimowych warunkach, w szczególności prędkość z jaką prowadzą pojazdy oraz czy wykonywane przez nich manewry nie zagrażają bezpieczeństwu innych użytkowników. W większości przypadków kierujący zachowywali ostrożność, jednak zdarzały się sytuacje, w których funkcjonariusze musieli reagować i ostudzić zapędy niektórych kierowców.

Zimowe warunki znacznie utrudniają kierowcom jazdę. Zalegający na drogach śnieg, a także powstająca w wyniku dodatnich temperatur chlapa, powodują, że droga staje się śliska i zarazem niebezpieczna. Utrudnieniem są również opady śniegu, które ograniczają nam widoczność. Jazda w takich warunkach wymaga od kierowców wielu umiejętności, a przede wszystkim zachowania szczególnej ostrożności, zwiększenia dystansu od poprzedzającego pojazdu i dostosowania prędkości do warunków na drodze. To czy użytkownicy drogi stosują się do przepisów i postępują zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, a przede wszystkim czy nie jeżdżą z nadmierną prędkością sprawdzali we wtorek (12 stycznia) policjanci z krośnieńskiej drogówki wspomagani przez kolegów ze Świebodzina. Policjanci w ramach prowadzonych działań „Bezpieczny Powiat”, usytuowani byli na głównych i lokalnych ciągach komunikacyjnych, w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy oraz gdzie dochodzi do poważnych zdarzeń drogowych, w tym w rejonach przejść dla pieszych. W większości przypadków kierujący zachowywali ostrożność, jednak zdarzały się sytuacje, w których funkcjonariusze musieli reagować i ostudzić zapędy niektórych kierowców. Popełnione przez nich wykroczenia dotyczyły między innymi przekroczenia dozwolonej prędkości, wyprzedzania na skrzyżowaniu, niewłaściwego parkowania, czy też braku oświetlenia w pojeździe. W tym dniu, mimo trudnych warunków na drodze, doszło tylko do jednej kolizji.

Policjanci już teraz zapowiadają kolejne kontrole, którym celem jest przede wszystkim wyeliminowanie z dróg nieodpowiedzialnych kierowców, a tym samym zmniejszenie ilości zdarzeń na drogach, w szczególności z udziałem pieszych. Pamiętajmy, że w okresie zimowym musimy zwiększyć ostrożność z jaką prowadzimy pojazd i bezwzględnie przestrzegać przepisów, których łamanie może nieść poważne konsekwencje nie tylko dla nas, ale także dla innych użytkowników drogi.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

  • Policjant przy drodze.
  • Laserowy miernik prędkości na desce rozdzielczej radiowozu.
  • Policjant podczas kontroli drogowej pojazdu.
  • Ekran policyjnego videorejestratora.
  • Czapki policjantów ruchu drogowego na desce rozdzielczej radiowozu.
  • Widok z wnętrza policyjnego radiowozu, w tle ciężarówka.
  • Policjant podczas kontroli drogowej.
  • Policjant podczas kontroli drogowej, siedząc w radiowozie.
  • Policjant podczas przeprowadzania kontroli drogowej.