Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - TY zgłaszasz, MY działamy! - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - TY zgłaszasz, MY działamy!

Data publikacji 12.01.2021

Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2020 roku mieszkańcy powiatu żagańskiego dokonali 449 zgłoszeń. Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie stworzone dla społeczeństwa, które pozwala między innymi w sposób rzetelny wskazać określone zagrożenie czy problem dla lokalnej społeczności.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to interaktywne narzędzie służące do zapoznania się z informacjami na temat bezpieczeństwa oraz występujących zagrożeń w danym rejonie. Poprzez mapę możemy wskazać występujące zagrożenia w naszym otoczeniu. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę, dzięki czemu zapewnia każdemu z mieszkańców możliwość korzystania z niej w sposób łatwy i anonimowy. Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które uważają za najbardziej dla nich uciążliwe. Zgłoszenia dotyczą m.in. nieprawidłowego parkowania, przekraczania niedozwolonej prędkości, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, niewłaściwej infrastruktury drogowej. Każde zgłoszone zagrożenie jest weryfikowane przez Policję oraz rzetelnie sprawdzane. Jeśli informacja o jego występowaniu zostaje potwierdzona, prowadzone są odpowiednie działania mające na celu eliminację zagrożenia.

W 2020 roku do najczęściej zgłaszanych problemów występujących na terenie powiatu żagańskiego należało: nieprawidłowe parkowanie - 143 zgłoszenia, przekraczanie dozwolonej prędkości - 102, grupowanie się młodzieży zagrożonej demoralizacją - 31, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym - 28, akty wandalizmu - 20, niewłaściwa infrastruktura drogowa - 16. Należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje dotychczasowych form zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Przypominamy, że  za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa istnieje możliwość zgłoszenia o bezdomności. Temperatura na dworze jest coraz niższa, w nocy sięga nawet poniżej zera. Trwa trudny okres dla osób bezdomnych, starszych i samotnych. Nie pozostawajmy obojętni, alarmujmy Policję kiedy wiemy, że ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

 

podkomisarz Aleksandra Jaszczuk

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

  • Osoba pisząca na komputerze.
  • Ulotki, a na nich paseczka higieniczna.
  • Ulotki, na w tle ekran komputera.