Aktualności

Stanowcze NIE, dla negatywnych zachowań na drodze

Data publikacji 31.12.2020

Policjanci powiatu krośnieńskiego nie odpuszczają i niemal codziennie eliminują z dróg kierowców, którzy swoim zachowaniem okazują lekceważenie wobec obowiązujących przepisów. Tylko w ciągu ostatnich dni mundurowi zatrzymali kierujących, którzy prowadzili pojazd będąc w stanie nietrzeźwości, pod wpływem narkotyków, z zakazem kierowania czy też bez uprawnień. Decyzje w ich sprawie podejmie sąd. Takie zachowanie stanowi zagrożenie na drodze, na które nie ma i nie będzie przyzwolenia.

Policjanci krośnieńskiej komendy niemal każdego dnia wyciągają konsekwencje wobec kierowców, którzy nie traktują poważnie zarówno prawa, jak i policyjnych apeli o odpowiedzialność za kierownicą. Funkcjonariusze podczas kontroli zwracają w szczególności uwagę na uprawnienia kierowców, stan techniczny i dokumenty pojazdu, którym kierują, a także stan psychofizyczny kierowcy, który ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Każda wątpliwość jest przez policjantów weryfikowana, a nieodpowiedzialny kierowca eliminowany z ruchu.

W wyniku podjętych przez funkcjonariuszy kontroli, od soboty (26 grudnia) do wtorku (29 grudnia) policjanci z Krosna Odrzańskiego i Gubina zatrzymali pięciu kierowców, w tym jednego dwukrotnie, którzy za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.

W sobotę (26 grudnia) policjanci prewencji z Gubina, na jednej z ulic miasta zatrzymali do kontroli 33-letniego kierowcę vw passat, wobec którego wydano decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania. Pojazd trafił na policyjny parking, natomiast mężczyznę czeka sprawa karna. Konsekwencje poniesie także 19-letni motorowerzysta, który jadąc drogą w miejscowości Bobrowice na widok radiowozu przyspieszył i próbował uniknąć spotkania z mundurowymi. Po chwili został zatrzymany do kontroli. Jak się okazało młody mężczyzna nie ma uprawnień do kierowania, a motorower aktualnych badań technicznych. Dzielnicowi ukarali 19-latka mandatem karnym, a także zatrzymali mu dowód rejestracyjny. Ponadto jak się okazało kierujący posiadał przy sobie susz rośliny, którego badanie testerem wykazało iż jest to marihuna. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia.  Podczas tej samej służby, ten sam patrol dzielnicowych zatrzymał do kontroli drogowej kierującego volvo, który miał wyraźny problemy z utrzymaniem toru jazdy. Już w trakcie rozmowy z mężczyzną funkcjonariusze wyczuli od 43-latka woń alkoholu, a badanie tylko potwierdziło obecność alkoholu w organizmie, dając wynik blisko 3 promili. Dzielnicowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, natomiast auto zostało zabezpieczone na policyjnym parkingu.

To nie jedyni kierowcy, wyeliminowani z ruchu przez policjantów z Krosna Odrzańskiego. W poniedziałek (28 grudnia) w miejscowość Marcinowice, policjanci drogówki sprawdzili prędkość pojazdu bmw. Z uwagi,  iż kierujący prowadził samochód o 24 km/h szybciej niż powinien, został zatrzymany do kontroli. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym. Ponadto w związku z podejrzeniem, iż 26-latek może znajdować się pod działaniem narkotyków, funkcjonariusze poddali go badaniu narkotestem. Ich przypuszczenia okazały się słuszne, a tester wykazał obecność amfetaminy. Mundurowi zabezpieczyli jego krew do dalszych badań laboratoryjnych pod kątem obecności środków psychotropowych, a także zatrzymali mu prawo jazdy.

Z kolei w miejscowości Dąbie, patrol dzielnicowych zatrzymał do kontroli kierowcę mazdy, który na widok radiowozu gwałtownie przyspieszył i skręcił na parking. Według posiadanych przez policjantów informacji 27-latek nie powinien siadać za kierownicę auta, z uwagi iż obowiązuje go sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ustalenia mundurowych potwierdziły się. 27-latka czeka sprawa karna. Mężczyzna nie przejął się grożącymi mu konsekwencjami  i  ponownie wsiadł za kierownicę auta. Został zatrzymany  we wtorek (29 grudnia) w miejscowości Stary Raduszec, przez ten sam patrol dzielnicowych, który zatrzymał go dzień wcześniej. Dalsze decyzje w jego sprawie podejmie sąd. Samochód został zabezpieczony na policyjnym parkingu.

Każdy wsiadając za kierownicę jest bezwzględnie zobowiązany do przestrzegania przepisów, a jego sposób jazdy nie może zagrażać innym uczestnikom ruchu. Łamiąc je, musisz liczyć się ze stanowczą reakcją mundurowych i konsekwencjami swojego zachowania. Policjanci mając na względzie przypadki osób, do których żadne ostrzeżenia nie docierają, już teraz zapowiadają wzmożone kontrole na drogach, podczas których w szczególności sprawdzany będzie stan trzeźwości kierowców. Wszystko po to żeby w naszym powiecie było bezpiecznie.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony