Aktualności

Policjanci skuteczni w walce z przestępczością narkotykową

Data publikacji 21.12.2020

Zaangażowanie policjantów powiatu krośnieńskiego, ich skuteczność w zbieraniu i analizie informacji, a także podjęcie działań wymierzonych w przestępczość narkotykową pozwoliły na wyeliminowanie z rynku łącznie blisko 4 kilogramów różnego rodzaju narkotyków. Od początku roku funkcjonariusze ujawnili 88 przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w których zarzuty usłyszały 53 osoby, a także zatrzymali przeszło 20 osób, które odpowiedzą za kierowanie pod wpływem narkotyków.

Przeciwdziałanie popełnianiu przestępstw, w szczególności tych, które narażają człowieka na utratę życia lub zdrowia, wykrywanie oraz ściganie ich sprawców to jeden z głównych zadań realizowanych przez policjantów powiatu krośnieńskiego. Dlatego też funkcjonariusze z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców, prowadzą kontrole miejsc i osób mogących mieć związek z narkotykami, analizują ich zachowania, a także reagują na wszelkie sygnały  o osobach naruszających przepisy z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Pozyskiwane przez nich informacje są niezwłocznie sprawdzane, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się tego problemu. Ponadto mundurowi podczas prowadzonych kontroli drogowych zwracają szczególną uwagę na zachowanie kierowców, a każda wątpliwość co do ich stanu jest przez policjantów weryfikowana poprzez wykonanie narkotestu, a także zabezpieczenie krwi do dalszych badań laboratoryjnych pod kątem obecności narkotyków w organizmie.

Od początku roku, w wyniku podjętych działań, policjanci z Krosna Odrzańskiego i Gubina ujawnili 88 przestępstw  z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w których zabezpieczyli łącznie blisko 4 kg różnego rodzaju narkotyków, w tym marihuanę, amfetaminę, metaamfetaminę, heroinę, haszysz, tabletki ecstasy   oraz krzewy konopi indyjskich w różnych fazach wzrostu. Do spraw zatrzymano 53 osoby. Zarzuty jakie usłyszeli zatrzymani dotyczyły posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych, prowadzenia nielegalnej uprawy konopi innych niż włókniste oraz udzielania narkotyków. Ponadto jedna z zatrzymanych osób poniesie odpowiedzialność karną za przewóz i wewnątrzwspólnotowe nabycie substancji psychotropowych. Akt oskarżenia przeciwko 43-latkowi, niebawem wpłynie do sądu.

Do zatrzymania doszło w sierpniu bieżącego roku. Policjanci Referatu Kryminalnego z Gubina mając informację o osobach przewożących narkotyki, postanowili to sprawdzić. Według posiadanej przez nich wiedzy mężczyźni mieli przyjechać do Gubina, autobusem z Guben (Niemcy). Informacja potwierdziła się. Gdy zostali zatrzymani, 43-latek próbował jeszcze uniknąć odpowiedzialności i wyrzucił z kieszeni woreczek zawierający 33 zafoliowane kuleczki z proszkiem. Policjanci zabezpieczyli woreczek, a następnie poddali substancję wstępnym badaniu testerem, które wykazało, że jest to heroina. Ponadto w toku dalszych czynności kryminalni znaleźli przy nim kolejną kulkę z proszkiem, która również okazała się heroiną.  40 i 43 -latek zostali zatrzymani do wyjaśnienia. Prokurator Rejonowy  w Krośnie Odrzańskim po zapoznaniu się z aktami sprawy skierował wówczas wniosek o zastosowanie wobec 43-latka tymczasowego aresztowania, do którego przychylił się sąd. Dzięki temu mężczyzna trafił do aresztu na okres trzech miesięcy.  Kilkumiesięczne czynności prowadzone przez kryminalnych z gubińskiego komisariatu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej z Krosna Odrzańskiego, pozwoliły na skierowanie wobec 43-latka aktu oskarżenia, który niebawem wpłynie do sądu. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Odpowiedzialności nie unikną także kierowcy, którzy zdecydowali się na prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków. Od początku roku, policjanci przeprowadzili przeszło 20 takich postępowań. Zgodnie z kodeksem karnym kierującym grozi  grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i wysoka grzywna.

Policjanci przestrzegają wszystkich przed konsekwencjami zażywania środków odurzających bądź substancji psychotropowych, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu, a także zapowiadają, że nie zaprzestają w walce z przestępczością narkotykową.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Zabezpieczone worki z amfetaminą
Powrót na górę strony