WSPÓLNIE WALCZMY Z DROGOWYM PIRACTWEM. WIDZIAŁEŚ? REAGUJ! - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

WSPÓLNIE WALCZMY Z DROGOWYM PIRACTWEM. WIDZIAŁEŚ? REAGUJ!

Data publikacji 13.11.2020

Lubuscy policjanci ruchu drogowego analizują zapisy kamer samochodowych, które trafiają na adres stopagresjidrogowej@go.policja.gov.pl. To mrożące krew w żyłach sceny, które obnażają brak zdrowego rozsądku oraz pełną ignorancję już nie tylko do przepisów prawa, ale i do życia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie ma akceptacji dla takich zachowań. Dzięki tym na-graniom, drogowi piraci już dalej nie pojadą!

Zero tolerancji dla drogowego bandytyzmu- to maksyma, która przyświeca wszystkim lubuskim policjantom. Ci codziennie strzegą bezpieczeństwa na arteriach komunikacyjnych naszego regionu. Zdarzenia, które rejestrują każdego dnia świadczą o braku rozwagi niektórych kierowców i dziwią nawet najbardziej doświadczonych stróżów prawa. Stąd ich stanowcza reakcja, której oczekuje przede wszystkim społeczeństwo- zwykli kierowcy, którzy chcą mieć gwarancję, że z naprzeciwka nie będzie jechał drogowy pirat wykazujący się pełną ekwilibrystyką połączoną z  cynizmem. Jeśli ci ostatni są przekonani, że ze względu na sytuację epidemiczną lubuscy policjanci będą stosowali taryfę ulgową albo, że policjantów przez to jest mniej na drogach, to są w dużym błędzie. Od początku 2020 roku z takiego błędu zostało już wyprowadzonych blisko 30 tys. kierowców, którzy zostali upomnieni za przekroczenie dozwolonej prędkości. 1550 straciło prawa jazdy, w tym 883 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Aż 6094 kierowcom odebrano dowody rejestracyjne głownie za zły stan techniczny auta lub brak badań technicznych. W trosce o to, aby na lubuskich drogach nie poruszali się pijani kierowcy policjanci przeprowadzili już 156 tys. badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponad 1100 z nich złamało tę naczelną zasadę bezpieczeństwa. Ogólnie od początku roku tylko sami lubuscy policjanci ruchu drogowego zarejestrowali 65 151 wykroczeń !

Oprócz braku wyobraźni i zdrowego rozsądku duże przełożenie na niewłaściwe zachowanie kierowców mają warunki na drogach. Wraz z jesienią na drogach panują coraz trudniejsze warunki, z którymi nie każdy zmotoryzowany sobie radzi, co w połączeniu z nadmierną prędkością najczęściej kończy się na przydrożnym drzewie. O skutkach nie trzeba zbyt obrazowo się rozpisywać, bo każdy je zna. Są tragiczne. Te dramaty dzieją się wszędzie, także w lubuskiem. Od początku roku na lubuskich drogach doszło do 526 wypadków, w których życie straciło 70 osób, a 590 zostało rannych. Ponadto odnotowaliśmy ponad 8600 kolizji.

Dlatego reakcja ze strony Lubuskiej Policji jest i będzie zdecydowana. Przypominamy, że od lipca 2019 roku działa profesjonalna grupa SPEED, która zajmuje się zatrzymywaniem najbardziej agresywnych zachowań na drogach:

SZYBCY I PROFESJONALNI. GRUPA "SPEED" NA LUBUSKICH DROGACH

Ale cieszy również  fakt, że mamy sojuszników wśród innych kierowców, którzy nie są obojętni na drogowy bandytyzm i coraz więcej zapisów z samochodowych kamer przesyła na naszą mailową skrzynkę. Skłania ich pewnie moment, kiedy w ułamku sekundy muszą zareagować zjeżdżając do przysłowiowego rowu, aby uniknąć czołowego zderzenia i śmierci, niesionej przez drogowych szaleńców. Taka trauma przelewa z reguły czarę goryczy i sprawia, że takie nagranie trafia pod właściwy adres. Razem z pewnością jeszcze skuteczniej wyeliminujemy skrajnie nieodpowiedzialne zachowania, które na drogach nigdy nie powinny mieć miejsca. Zero tolerancji dla drogowego piractwa.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

 • rowerzystka potrącona przez samochód
 • samochód wyprzedza inny pojazd chodnikiem
 • uszkodzony pojazd stoi przy torowisku
 • motocyklista wyprzedza pojazd na wysokości wysepki
 • pojazd wpada w poślizg i jedzie w kierunku pieszych
 • baner stop agresji drogowej
 • pojazd wyprzedza na zakręcie
 • pojazd wyprzedza na pasie wyłączonym z ruchu
 • motocyklista jedzie na jednym kole
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych
 • wyprzedzanie na pasie wyłączonym z ruchu
 • pojazd jedzie w kierunku pieszego

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 15.7 MB)

Pliki do pobrania