Aktualności

„TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO”- działania Lubuskiej Policji

Data publikacji 22.10.2020

Prawidłowe oświetlenie pojazdów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach. Dlatego już piąty raz Policja wychodzi z inicjatywą, która ma podkreślić ten aspekt i zachęcić kierowców do sprawdzania jego poprawności. W działania te włączają się lubuscy policjanci, którzy informują kierowców o możliwości bezpłatnych sprawdzeń świateł w określonych stacjach kontroli pojazdów. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

Inspiracją działań prowadzonych na rzecz właściwych świateł były występujące w ruchu drogowym niekorzystne zjawiska związane z pogarszającą się widocznością w okresie jesienno-zimowym. Prawidłowe działanie świateł jest determinowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wówczas mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować czy do potrącenia dojdzie czy też będziemy mogli jego uniknąć. To nie kwestia zaniedbania technicznego, które może się skończyć upomnieniem ze strony policjanta czy diagnosty ale w wielu momentach jest sprawą życia i śmierci. Kiedy w dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, tak po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne innych nieoświetlonych przeszkód czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych. Dlatego tak ważne jest:

 • właściwe ustawienie wysokości świateł,
 • prawidłowy rozkład granicy światła i cienia,
 • natężenie emitowanego światła.

 

I to właśnie ten aspekt od 22 października do 15 grudnia będzie nagłaśniany w mediach. W tym czasie trwać bowiem będzie kampania prowadzona pod nazwą „Twoje Światła – Twoje Bezpieczeństwo”. Dzięki niej będzie można bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia w naszym pojeździe. Wystarczy przyjechać na jedną z wyznaczonych stacji kontroli pojazdów i poświęcić kilka minut na profesjonalne badanie. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że światła w naszym samochodzie są prawidłowo ustawione, przez co w warunkach niedostatecznej widoczności, porze nocnej będziemy skutecznie oświetlać drogę i wszystko to, co na niej się pojawi. Z uwagi na to, iż wymienione czynniki wymagają profesjonalnej oceny, w ramach kampanii, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. opracował wykaz Stacji Kontroli Pojazdów w województwie lubuskim, które w dniach 24.10, 7.11, 21.11.2020 przeprowadzą „dni otwarte” podczas których zainteresowani będą mogli nieodpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdu.

W kampanię „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” obok Policji włączają się także Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Polski Związek Motorowy, Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network S.A. – dysponująca wysokiej jakości ekranami LED rozlokowanymi na terenie całego kraju.

 

Opracował: nadkomisarz Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Policjant wskazuje palcem na reflektor i światło
 • Policjant ruchu drogowego sprawdza prawidłowość ustawienia świateł w aucie
 • Policjanci ruchu drogowego sprawdzają stan techniczny auta zatrzymanego do kontroli
 • Policjant ruchu drogowego sprawdza stan techniczny auta zatrzymanego do kontroli
 • Urządzenie do ustawiania prawidłowej wysokości świateł
 • Urządzenie do ustawiania prawidłowej wysokości świateł
 • Ulotka o drodze hamowania pojazdów
 • Urządzenie do ustawiania prawidłowej wysokości świateł
 • Policjanci sprawdzający światła w kontrolowanym aucie
 • Zbliżenie na reflektor auta
 • Policjantka kontrolująca prawidłowość oświetlenia autokaru

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.68 MB)

Powrót na górę strony