Aktualności

18 października – Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Data publikacji 18.10.2020

Czy wiesz, że niemal wszystkie kraje świata są dotknięte handlem ludźmi, że 59% przypadków dotyczy wykorzystywania seksualnego, a 34% pracy przymusowej? Zdajesz sobie sprawę, że ofiarami handlu ludźmi padają zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci? Lubuska Policja przypomina, jakie zagrożenia niesie ze sobą to przestępstwo.

Handel ludźmi to współczesna odsłona niewolnictwa. Osoby traktowane są jak towar, przekazywane sobie przez przestępców i sprzedawane. Nie mają możliwości ucieczki, kontaktu z rodziną. Ofiary wykorzystywane są w seks-biznesie, do ciężkiej przymusowej pracy, żebractwa czy kradzieży lub wyłudzania kredytów. Pułapką okazują się obietnice atrakcyjnych wyjazdów do pracy i bajecznych zarobków.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) handel ludźmi jest trzecim, po broni i narkotykach, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i dotyczy każdego regionu świata. Co roku około 2 miliony ludzi pada ofiarą tego przestępstwa, z czego cześć to dzieci. Aby zwalczać i zapobiegać temu przestępstwu, które jest wyjątkowo dynamiczne i podlegające znacznym wahaniom, trzeba poznać jego złożoność. Pomóc w tym ma „Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi” organizowany i obchodzony 18 października pod auspicjami Unii Europejskiej.

W Kodeksie Karnym przestępstwo handlu ludźmi jest zbrodnią, zagrożoną karą pozbawienia wolności od lat 3. Przygotowanie do tego przestępstwa także jest karalne od 3 miesięcy do lat 5.

Do grup szczególnie narażonych na to przestępstwo należą osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej na przykład dotknięte problemami finansowymi i rodzinnymi, osoby poszukujące pracy za granicą, które nie znają języka, prawa i kultury kraju oraz osoby małoletnie (dzieci i młodzież). 

Działania sprawców, jako najczęściej wykorzystywane formy werbunku to:

- „na pracę” (mężczyzna lat 45: „Długo byłem bez pracy. Znajomy zaproponował mi wspólny wyjazd do Holandii, do pracy w rolnictwie. Na miejscu, już na samym początku zostałem pobity, znajomy zaś, zamiast pracy przy zbiorach, kazał mi kraść w sklepach z elektroniką. Groził przy tym, że jeśli odmówię, skrzywdzi moich rodziców”;

- „na miłość” (dziewczyna lat 21: „Poznałam fajnego chłopaka na dyskotece, spotykaliśmy się kilka tygodni, mówił, że mnie kocha. Zaproponował mi wspólną wycieczkę do Holandii, mieliśmy się zatrzymać u jego znajomego. W mieszkaniu zostałam pobita, zabrano mi pieniądze i dokumenty, zmusili mnie do prostytucji. Wciąż nie mogę uwierzyć, że od początku chodziło mu tylko o to, żeby mnie wykorzystać”).

DLATEGO PAMIĘTAJ!

- Zanim podejmiesz pracę, sprawdź przyszłego pracodawcę i pośrednika na stronie internetowej stor.praca.gov.pl w Rejestrze Agencji Zatrudnienia KRAZ.

- Nie oddawaj nikomu swoich dokumentów, czytaj wszystko, co dano Ci do podpisu. Jeśli czegoś nie rozumiesz – nie podpisuj!

- O wyjeździe za granicę, niezależnie w jakim celu, powiadom bliskich, pozostaw im numer telefonu, adres pobytu, ustal sposób i częstotliwość kontaktów.

- Bądź ostrożny w zawieraniu nowych znajomości, kieruj się ograniczonego zaufania.

- Europejki Numer Alarmowy – 112!

Więcej porad i poradników znajdziesz na stronie handelludzmi.eu

Zobacz też spot na temat zapobiegania handlowi ludźmi, przygotowany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej w Gorzowie Wielkopolskim, który znajdziesz na stronie internetowej Lubuskiej Policji.

 

Źródło: Wydział Prewencji

Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Powrót na górę strony