Aktualności

W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich! - policjanci sprawdzają przestrzeganie obowiązujących przepisów

Data publikacji 12.10.2020

Apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa, czyli noszenie maseczek w miejscach publicznych i placówkach handlowych, a także o zapoznanie się z aktualnymi obostrzeniami, które zmieniły się 10 października. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców, policjanci będą egzekwować przestrzeganie przepisów prawa.

Zielonogórscy policjanci odbierają codziennie zgłoszenia, zarówno od osób prywatnych, jaki od instytucji i z informacją, że są osoby, które nie stosują się do obowiązku zasłaniania nosa i ust. Dzieje się tak najczęściej w sklepach spożywczych, marketach, autobusach komunikacji miejskiej, dworcach, przystankach czy innych miejscach użyteczności publicznej, gdzie nie da się zachować odpowiedniego dystansu społecznego i dlatego zasłanianie nosa i ust jest tam obowiązkiem. Natomiast w myśl znowelizowanych 10 października przepisów, zasłanianie twarzy stało się obowiązkiem także w przestrzeniach otwartych czyli m.in. na ulicach czy cmentarzach – a policjanci prowadzą kontrole tych miejsc, aby sprawdzić przestrzeganie obowiązujących przepisów i obostrzeń, także razem z pracownikami Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce, od 10 października w całym kraju obowiązuje tzw. strefa żółta, pamiętajmy więc, że aby liczby dotyczące nowych przypadków zachorowań nie wzrastały, konieczne jest nasze zdyscyplinowane zachowanie. Pamiętajmy, że w  dobie eskalacji pandemii, przestrzeganie reżimu sanitarnego i wprowadzanych obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek ale przede wszystkim odpowiedzialność względem  innych osób.  Pamiętajmy o częstej dezynfekcji rąk, zachowywaniu dystansu społecznego praz zasłanianiu nosa i ust. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą nosić masek ochronnych lub w inny sposób zasłaniać nosa i ust, w przypadku kontroli muszą okazać policjantom specjalne zaświadczenie.

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Policjant przeprowadza interwencje na przystanku autobusowym.
  • Policjantka podczas patrolu na terenie dworca.
  • Policjanci oraz osoby legitymowane.