Aktualności

Podrabiana odzież i obuwie warte 125 tysięcy złotych zabezpieczone przez Policję i Straż Graniczną

Data publikacji 05.10.2020

Policjanci z Żar i Gorzowa Wielkopolskiego oraz funkcjonariusze Straży Granicznej, we wspólnych działaniach zabezpieczyli blisko 500 sztuk odzieży i obuwia z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wartość oryginalnych odpowiedników zabezpieczonych rzeczy to około 125 tysięcy złotych.

W piątek  (2 października) policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej  z Komendy Powiatowej Policji w Żarach, Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic, w wyniku wspólnych działań zabezpieczyli podrabiany towar. Rzeczy oferowane były do sprzedaży na targowisku miejskim w przygranicznej Łęknicy. Funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 500 sztuk koszulek, bluz, spodenek, spodni oraz obuwia sportowego, na których bezprawnie umieszczone było logo różnych znanych, światowych  marek. Podczas czynności obecne były osoby działające na rzecz pokrzywdzonych firm, które dokonały weryfikacji oryginalności zabezpieczonych rzeczy. „Trefny” towar znajdował się na czterech stoiskach handlowych. Oferowali go do sprzedaży mężczyźni w wieku 56 i 21 lat oraz kobiety w wieku 51 i 56 lat - mieszkańcy powiatu żarskiego. Łącznie szacunkowa wartość oryginalnych odpowiedników zabezpieczonych rzeczy to około 125 tysiecy złotych. Osoby, które je sprzedawały zostały już wstępnie przesłuchane. Policjanci prowadzą postępowanie w tej sprawie.

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej:

Artykuł 305: „Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towar podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust.1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5”.

 

komisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

Powrót na górę strony