Aktualności

Do szkoły tylko bezpiecznie – uczniowie wiedzą to doskonale

Data publikacji 16.09.2020

Żagańscy policjanci prowadzą cykl spotkań z uczniami pierwszych klas szkół podstawowych, których celem jest propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze. Uczniowie poznają potrzebne im znaki drogowe oraz właściwe zachowania na przejściu dla pieszych, również z sygnalizacją świetlną.

Żagańska policjantka – sierżant sztabowy Monika Berun - każdego roku spotyka się z uczniami, którzy rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. W tym tygodniu policjantka odwiedziła uczniów Szkoły Podstawowej numer 1 w Żaganiu. Pierwszoklasiści na wstępie spotkania poznali znaki drogowe, które powinni znać przemieszczając się pieszo do szkoły oraz bezpieczne zachowania na drodze. Po teorii przyszedł czas na praktykę. Dzieci wspólnie z policjantką, udali się przed swoją szkołę, gdzie w jej rejonie znajduje się przejście dla pieszych. Sierżant sztabowy Monika Berun wyczulała najmłodszych, aby zachowywali wszelką ostrożność i każdorazowo zbliżając się do przejścia zatrzymywali się, spoglądali w lewo, w prawo i po raz kolejny w lewo, a kiedy widzą nadjeżdżający pojazd poczekali na jego zatrzymanie, ponieważ nigdy nie ma pewności, że kierujący samochodem ich widzi. Uczniowie samodzielnie demonstrowali prawidłowe przejście na drugą stronę ulicy, oczywiście pod czujnym okiem policjantki. Ta opowiedziała również dzieciom o zastosowaniu odblasków i poleciła ich noszenie, aby być widocznym na drodze, zwłaszcza po zmroku.

Przypominamy kilka ważnych zasad o których powinni pamiętać rodzice najmłodszych uczniów:

  • rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
  • każda osoba idąca drogą, ulicą się po zmroku poza obszarem zabudowanym musi obowiązkowo nosić elementy odblaskowe.
  • warto wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów - rodzice powinni pokazać dziecku najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Pamiętajmy, że droga najkrótsza nie zawsze jest najbezpieczniejsza.
  • bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze jest noszenie na sobie, na odzieży, plecaku szkolnym elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność pieszego po zmroku.

 

podkomisarz Aleksandra Jaszczuk

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

  • Policjantka opowiada o bezpiecznych zachowaniach na drodze.
  • Policjantka opowiada o bezpiecznych zachowaniach na drodze.
  • Policjantka opowiada o bezpiecznych zachowaniach na drodze.
  • Dzieci przechodzą przez jezdnie pod czujnym okiem policjantki.
  • Policjantka opowiada o bezpiecznych zachowaniach na drodze.
  • Dzieci przechodzą przez jezdnie pod czujnym okiem policjantki.
Powrót na górę strony