Aktualności

81 lat temu wybuchła II Wojna Światowa. Pamiętamy i oddajemy hołd poległym!

Data publikacji 01.09.2020

Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Jarosław Pasterski wraz z przedstawicielami władz państwowych, samorządowych oraz służb mundurowych oddał hołd ofiarom II Wojny Światowej. Równo 81 lat temu, niemieckim atakiem na Polskę rozpoczął się największy i najbardziej okrutny konflikt zbrojny w dziejach świata, który pochłonął blisko 60 milionów ludzkich istnień na całym świecie. II Wojna Światowa to tragiczna lekcja historii i ostrzeżenie na przyszłość dla kolejnych pokoleń.

1 września 1939 roku, bombardowaniem Wielunia i atakiem na Westerplatte hitlerowskie Niemcy rozpoczęły wojnę z Polską, rozpoczynając jednocześnie najbardziej krwawy konflikt zbrojny w historii świata. Polscy żołnierze walczyli i ginęli w obronie Ojczyzny na wielu frontach. Stworzono Państwo Podziemne, które w konspiracji walczyło z Niemieckim okupantem. Miliony Polaków zostało wywiezionych do obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na terenie okupowanej Polski, na terenie Niemiec, Austrii i Czech. 17 września 1939 roku na teren Polski wkroczyły wojska Sowieckiej Rosji. Z rozkazu Stalina zatrzymano a następnie strzałem w tył głowy zamordowano w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i Bykowni 22 tysiące Oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej.

We wtorkowy poranek (1 września) na gorzowskim cmentarzu władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele służb i instytucji oddali hołd ofiarom II Wojny Światowej. W tych szczególnych uroczystościach udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim inspektor Jarosław Pasterski, który wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych złożył kwiaty pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej.

Skutki tego najbardziej okrutnego konfliktu zbrojnego odczuwalne są do dnia dzisiejszego. Można odbudować straty materiale, jednak strat w ludziach nie odbudujemy nigdy. Przez sześć lat działań wojennych na całym świecie zginęło blisko 60 milionów osób – w tym blisko sześć milionów Polaków. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o wydarzeniach z przed 81 lat, jako dowód uznania dla tych, którzy oddali swoje życie w walce o naszą Ojczyznę. II Wojna Światowa to tragiczna lekcja historii i ostrzeżenie na przyszłość dla kolejnych pokoleń.

 

„Ludzie ludziom zgotowali ten los” - Zofia Nałkowska

 

podkomisarz Maciej Kimet

foto: sierżant sztabowy Mateusz Sławek

  • Złożenie znicza podczas obchodów wybuchu II Wojny Światowej.
  • Funkcjonariusze składają kwiaty podczas obchodów wybuchu II Wojny Światowej.
  • Pomnik Ofiar II Wojny Światowej.
  • Złożenie kwiatów podczas obchodów wybuchu II Wojny Światowej.
  • Żołnierz oddaje hołd podczas obchodów wybuchu II Wojny Światowej.
  • Wieńce kwiatów.
  • Oddanie hołdu podczas obchodów wybuchu II Wojny Światowej.
  • Funkcjonariusze oddają hołd podczas podczas obchodów wybuchu II Wojny Światowej.
Powrót na górę strony