LUBUSCY POLICJANCI W HOŁDZIE POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

LUBUSCY POLICJANCI W HOŁDZIE POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM

Data publikacji 01.08.2020

Przed 76. laty rozpoczął się największy zryw niepodległościowy jakim było Powstanie Warszawskie. Postawa żołnierzy polskiego podziemia, którzy wtedy przelewali krew w walce o wolność, na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Lubuscy policjanci oddają hołd tym wszystkim, którzy walczyli o wolność. Podczas uroczystości na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wlkp. lubuskich funkcjonariuszy reprezentował insp. Jarosław Pasterski- Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp.

1 sierpnia 1944, godzina 17.00 była początkiem Powstania Warszawskiego, walk o niepodległość kraju i wolność Polaków. Powstanie Warszawskie, planowane na kilka dni, upadło 3 października, po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Chociaż w sensie militarnym powstanie zakończyło się klęską, pamięć o tym zrywie była pielęgnowana przez kolejne pokolenia Polaków, kształtując ich przywiązanie do idei niepodległości. Powstańcy Warszawscy mieli ogromną wole walki. Honor i Ojczyzna to nie tylko słowa, ale przede wszystkim wartości, którymi kierowali się jego uczestnicy. Te same doniosłe wartości przyświecają także policjantom.  Za to co roku dziękujemy wszystkim Bohaterom tamtych wydarzeń. Tak było i 1 sierpnia 2020 roku dlatego podczas obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego na gorzowskim Cmentarzu Komunalnym nie mogło zabraknąć przedstawicieli Lubuskiej Policji, na czele z insp. Jarosławem Pasterskim- Komendantem Wojewódzkim Policji w Gorzowie Wlkp.

Dokładnie o godzinie 17 rozpoczęły się uroczystości. To symboliczny moment refleksji oraz hołdu oddanego ofiarom Powstania Warszawskiego w całym Gorzowie Wlkp. rozległ się dźwięk syren. Wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy. Pamięć Powstańców Warszawskich uczcił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, a także mieszkańcy miasta. Podczas uroczystości nie zabrakło najważniejszych gości. To świadkowie historii i uczestnicy wydarzeń z 1944 roku, który przybyli wraz z rodzinami, aby oddać hołd- Bogusław Mucha- Prezes Związku Armii Krajowej w Gorzowie Wlkp. oraz Kapitan Henryk Szulżycki ze związku Armii Krajowej.

              

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Cześć i chwała Bohaterom!

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

 

 

  • Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp insp. Jarosław Pasterski
  • Przedstawiciele Armii Krajowej
  • Policjanci z pocztu sztandarowego
  • Żołnierz AK
  • Znicze ułożone w symbol PW
  • Komendant wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp.
  • Harcerze
  • Policjanci z pocztu sztandarowego KWP w Gorzowie Wlkp.