Aktualności

Wakacyjna jazda rowerem – tylko w bezpiecznym wydaniu

Data publikacji 31.07.2020

Świebodzińscy policjanci promowali bezpieczną jazdę rowerem. Mundurowi sprawdzali obowiązkowe wyposażenie roweru oraz przypominali o przepisach, które służą przede wszystkim bezpieczeństwu. Nie obyło się bez rozmów z rowerzystami o bezpiecznych zachowaniach na drodze.

Jazda rowerem to dla jednych pasja, a dla innych po prostu środek transportu. Jednakże bez względu na to, czy wsiadamy na niego dla zabawy czy z konieczności najważniejsze jest, abyśmy byli bezpieczni. Rowerzyści należą bowiem do grupy niechronionych użytkowników ruchu drogowego. Wyposażenie w postaci kasku czy ochraniaczy może uchronić nas od poważniejszych obrażeń w trakcie upadku, ale nie jest już niestety tak skuteczne podczas zdarzeń z udziałem samochodów. Także prędkości osiągane na rowerach są już znacznie większe, a co za tym idzie, sam upadek częściej kończy się poważnymi obrażeniami w postaci złamań zamiast otarć. W 2020 roku na jednej ze ścieżek rowerowych w okolicy Świebodzina zderzyło się dwóch rowerzystów jadących naprzeciw siebie. Obie osoby trafiły do szpitala ze złamaniami.

Dlatego też, szczególnie w sezonie letnim, aby przypominać rowerzystom o zasadach bezpieczeństwa. Świebodzińscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania związane właśnie z rowerzystami. Policjanci rozdawali elementy odblaskowe, aby rowerzyści byli zawsze widoczni. Kontrolowali wyposażenie rowerów. Należy pamiętać, że po zmierzchu rower musi posiadać oświetlenie, a za dnia elementy odblaskowe. W trakcie rozmów przypominano zasady, w tym o zakazie poruszania się rowerzystów po chodniku, z wyłączeniem oczywiście przypadków, kiedy jest to dozwolone podczas opieki nad dzieckiem do lat 10 czy wynikających z warunków pogodowych lub kiedy chodnik posiada minimum 2 metry szerokości i przebiega wzdłuż drogi, na której dopuszczalna prędkość wynosi powyżej 50 kilometrów na godzinę. Należy pamiętać również, iż rowerem nie wolno przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Działania miały na celu przede wszystkim szerzenie świadomości wśród rowerzystów dotyczącej bezpiecznej jazdy. Wśród rowerzystów jest dziś wielu doświadczonych i świadomych użytkowników dróg, jednak w sezonie letnim pojawia się dużo osób, szczególnie młodych, które nie znają przepisów, przez co mogą stworzyć dla siebie lub innych zagrożenie np. poprzez wskakiwanie z chodnika na jezdnię, nieupewnienie się, czy jest możliwość przejazdu, czy z dużą prędkością wyjeżdżanie zza narożników pojazdu. Pamiętajmy, że chodnik jest, przede wszystkim dla osób pieszych.

 

Źródło|: młodszy aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

  • Działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem rowerzystów.
  • Działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem rowerzystów.
  • Działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem rowerzystów.
Powrót na górę strony