Aktualności

Jeśli kierujesz, odłóż telefon… i żyj!

Data publikacji 31.07.2020

Wielu kierowców w czasie jazdy rozmawia przez telefon, pisze sms czy nawet przegląda strony internetowe. Takie zachowania na drodze są bardzo niebezpieczne i niestety zdarzają się dość często. Dlatego policjanci zdecydowanie reagują na zachowania kierowców, którzy siadając za kierownicą nie skupiają się na jeździe, tylko na rozmowie lub wpatrują w ekran telefonu. Nagranie z policyjnej kamery zamontowanej w nieoznakowanym radiowozie publikujemy, aby uświadomić kierowców, jak z całą pewnością nie powinna wyglądać jazda samochodem. To „tylko” jedno wykroczenie, ale pokazujące w obrazowy sposób nieodpowiedzialną jazdę wielu kierowców.

Telefon komórkowy, to urządzenie, które ma niemal każdy. Dla wielu nie służy on tylko do komunikowania się z innymi, ale jest również mobilnym narzędziem pracy. Coraz nowocześniejsze modele pozwalają zastąpić komputer, ułatwiają w ten sposób pracę czy zakupy. Smartfony stały się naszą codziennością. Niestety zdarzają się osoby, które nawet podczas jazdy samochodem czy też w trakcie przechodzenia przez jezdnię nie są w stanie przestać z  korzystać ze swojego telefonu, stwarzając tym samym zagrożenie na drodze. Coraz częściej policjanci ujawniają wykroczenia popełniane przez kierowców, które są związane nie tylko z rozmową przez telefon w czasie jazdy, ale z pisaniem smsów, czy przeglądaniem stron internetowych. Kierowcy muszą mieć świadomość, że jadąc z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę, pokonują w ciągu jednej sekundy spory odcinek drogi. W tym czasie sytuacja na drodze może się dynamicznie zmienić. Jadąc drogą musimy mieć świadomość, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. W każdej chwili inny kierowca może popełnić błąd, czy na jezdnie wbiec zwierzę, a osoby wpatrujące się w ekran telefonu z całą pewnością nie są przygotowane na szybką i skuteczną reakcję. Jeżeli kierowcy są zmuszeni do częstego korzystania z telefonu warto skorzystać z rozwiązań, które umożliwiają bezpieczną rozmowę w czasie jazdy. Zestaw głośnomówiący będzie dobrym rozwiązaniem, którzy pozwoli nam bezpiecznie podróżować i rozmawiać przez telefon jednocześnie. W przypadku korzystania z internetu jedynym rozsądnym rozwiązaniem, jest porostu zatrzymanie samochodu w bezpiecznym miejscu.

Dla uświadomienia kierowców, jak wiele osób bagatelizuje przepisy związane z zakazem korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy, publikujemy nagranie z policyjnej kamery zamontowanej w nieoznakowanym radiowozie. Na nagraniu zarejestrowanym 30 lipca br. na drodze krajowej numer 22 widać kierowcę, który wpatruje się przez kilkanaście sekund się w ekran smartfona, a chwilę później przykłada aparat do ucha. W jego przypadku nieodpowiedzialna jazda zakończyła się mandatem karnym w wysokości 200 złotych i 5 punktami karnymi.

 

Źródło: młodszy aspirant Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.21 MB)

Powrót na górę strony