To jednak ciągle się udaje. Nowosolska Policja alarmuje – Nie daj się oszukać! - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

To jednak ciągle się udaje. Nowosolska Policja alarmuje – Nie daj się oszukać!

Data publikacji 28.07.2020

Metodą „Na wnuczka” oszustom udało się wyłudzić od mieszkanki powiatu nowosolskiego pieniądze i biżuterię. Kobieta dodatkowo próbowała jeszcze wziąć pożyczkę w banku, jednak w porę nowosolscy kryminalni zdążyli uświadomić seniorkę, że to oszustwo. Policjanci zajmują się już tą sprawą i przypominają o racjonalnym myśleniu w takich sytuacjach oraz przestrzeganiu swoich bliskich przed tym procederem.

W środę, 22 lipca oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli otrzymał zgłoszenie z którego wynikało, że syn obawia się o swoją starszą matkę i przypuszcza, że mogła zostać oszukana. Funkcjonariusze natychmiast rozpoczęli szeroko zakrojone działania. W ostatniej chwili powstrzymali starsza kobietę od wzięcia kredytu i swoich wszystkich oszczędności. Niestety przestępcom udało się wcześniej odebrać pewną kwotę pieniędzy oraz biżuterię, którą seniorka miała w domu. Schemat działania jest zazwyczaj podobny. Oszuści dzwonią do starszych osób przedstawiając się jako członek rodziny i  zapłakanym głosem opowiadają o nieszczęściu, jakie ich spotkało i błagają o pieniądze, które uratują ich z opresji. Policjanci zajmują się już tą sprawą i przestrzegają aby nie dać się oszukać. Przestępcy wykorzystują różne sposoby, żeby wzbudzić zaufanie i wyłudzić oszczędności. Funkcjonariusze przypominają, aby być „wyczulonym” na tego typu sytuacje. Warto również uwrażliwiać swoich domowników na przeróżne metody działania oszustów oraz wskazać, co należy zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą.

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

1. Kiedy pojawia się podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem, koniecznie należy powiadomić policję.

2. Bądźmy ostrożni w kontakcie z nieznajomym.

3. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy. Nie ufajmy osobom, które telefonicznie podają się za krewnych.

4. Zawsze potwierdzajmy prośbę o pomoc.

5. Wszelkie telefoniczne prośby w tym z zagranicy o pomoc grożą utratą pieniędzy.

 

mł. asp. Renata Dąbrowicz – Kozłowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

  • Kobieta rozmawia przez telefon stacjonarny