Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza na drodze - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Zielona Góra

Ostrożności nigdy za wiele, zwłaszcza na drodze

Data publikacji 06.07.2020

Zielonogórscy policjanci przypominają kierowcom o zachowaniu ostrożności na drogach, dostosowaniu prędkości do panujących warunków, a także o rozsądnej i rozważnej jeździe. Ważne jest by zachować szczególną uwagę na skrzyżowaniach oraz w rejonach przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że pośpiech prowadzi do nieostrożności i brawury, a to z kolei może doprowadzić do tragicznych zdarzeń.

Piękna, słoneczna pogoda i sprzyjające warunki atmosferyczne powodują, że kierujący czują się pewniej, jeżdżą szybciej i niestety czasami tracą czujność. Sucha nawierzchnia i pozornie dobra widoczność sprawiają, że kierujący wciskają mocnej pedał gazu. Niestety te na pozór dobre warunki drogowe mogą być także przyczyną niebezpiecznych zdarzeń, gdyż ostre, oślepiające słońce może utrudniać kierującym widoczność oraz powodować dekoncentrację.

W niedzielę (5 lipca) przed godziną 14 na Trasie Północnej w Zielonej Górze doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 25-letni mężczyzna jadący motocyklem, zjeżdżając w kierunku Sulechowa uderzył w barierki energochłonne. Niestety mimo podjętej bardzo szybko akcji ratunkowej i reanimacji, młodego mężczyzny nie udało się uratować. Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Droga w tym miejscu była zablokowana przez kilka godzin.

Tego samego dnia, około godziny 19, w miejscowości Koźla doszło do kolejnego wypadku z udziałem kierujących jednośladami. 13-letni rowerzysta zderzył się z 25-letnim motocyklistą. Nastolatek został zabrany na badania do szpitala, a policjanci zajęli się wyjaśnianiem okoliczności wypadku.

Podczas weekendu policjanci odnotowali także 22 kolizje drogowe i zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących. „Niechlubny rekordzista” kierujący volvo, zatrzymany w Sulechowie przez mundurowych z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji „wydmuchał” ponad 2 promile. Ponadto sulechowscy policjanci zatrzymali także nietrzeźwego kierującego motorowerem, który jak się okazało, miał zakaz prowadzenia pojazdów.

Mimo sprzyjających warunków atmosferycznych zielonogórscy policjanci są codziennie wzywani do kilku, a czasami nawet kilkunastu kolizji. Przypominamy wszystkim kierującym o ostrożnej jeździe i dostosowaniu prędkości do panujących warunków oraz natężenia ruchu. Zwróćmy uwagę także na oślepiające słońce, które może utrudniać widoczność i koncentrację. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pamiętajmy również o tym, aby szczególnie w godzinach szczytu, dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze. Nie starajmy się za wszelką cenę wyprzedzać kolejnych aut, bo w ten sposób możemy zaoszczędzić zaledwie kilka sekund. Poprzez gwałtowne manewry stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale także innych.

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze