Podczas wakacyjnych wyjazdów uważajmy na drogach - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Podczas wakacyjnych wyjazdów uważajmy na drogach

Data publikacji 29.06.2020

W czasie wakacji zwiększa się ruch pojazdów, co jest związane z wyjazdami na letni wypoczynek. Każdorazowo niesie to ze sobą ryzyko wypadków w komunikacji. Pierwszy weekend wakacji w powiecie świebodzińskim rozpoczął się niestety serią zdarzeń drogowych, z których jedno zakończyło się tragicznie. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy bezpieczeństwo.

Pierwszy weekend wakacji w powiecie świebodzińskim rozpoczął się niestety serią zdarzeń drogowych. Dwa z nich miały miejsce w sobotę (27 czerwca) na trasie S3. Doszło tam do „dachowania” pojazdu z przyczepką. Po chwili, gdy służby wykonywały czynności, w tym samym miejscu zderzyły się dwa kolejne pojazdy. Na szczęście zarówno uczestnikom pierwszego jak i drugiego zdarzenia nic poważnego się nie stało. Niestety tragiczne wydarzenia miały miejsce w niedzielę na drodze pomiędzy miejscowościami Toporów i Czyste. W jednym czasie doszło tam do dwóch zdarzeń drogowych, których przyczyny są wyjaśniane przez Policję i Prokuraturę. Jak ustalili funkcjonariusze, pierwszy pojazd wypadł z jezdni na łuku drogi, a dwie podróżujące w nim osoby zabrane zostały do szpitala na badania. Jadące w bliskiej odległości za nim drugie auto, na tym samym łuku wypadło z drogi na przeciwległą stronę i uderzyło w drzewo. W wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniosła 11-letnia dziewczynka, a dwoje innych osób zostało zabranych do szpitala.

Pamiętajmy! Wybierając się w trasę zadbajmy o swoje bezpieczeństwo. Pojazd powinien być sprawdzony pod kątem stanu technicznego, czy nie ma wycieków, czy działają wszystkie światła, hamulce. Kierujący natomiast powinien być trzeźwy, wypoczęty i skupiony na drodze. Pamiętajmy również o tym by dzieci, których wzrost nie przekroczył 150 cm i budowa ciała tego wymaga (waga poniżej 36 kg), były przewożone w fotelikach lub podkładkach. Istotnym jest również by urządzenia te były prawidłowo zamontowane, a podróżujące w nich dzieci zapięte. Mimo lata, pogoda również ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Ostre słońce może oślepiać kierującego, a letni deszcz może spowodować, że jezdnia będzie śliska. W przypadku kiedy uczestniczymy w zdarzeniach drogowych, pamiętajmy aby odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo. Wystawmy trójkąt ostrzegawczy, włączmy światła awaryjne by być widocznym. Jeśli zdarzenie jest na trasach szybkiego ruchu najlepiej zejść na pobocze.

 

Źródło: mł. asp. Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Tel. 519 534 237