BEZPIECZNE WAKACJE 2020 – konferencja służb i Wojewody Lubuskiego - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

BEZPIECZNE WAKACJE 2020 – konferencja służb i Wojewody Lubuskiego

Data publikacji 25.06.2020

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, insp. Jarosław Pasterski, który ma powierzone obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. oraz przedstawicieli innych służb i instytucji spotkali się nad gorzowskim bulwarem. Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej rozmawiano o zaplanowanych działaniach, których celem będzie zapewnianie bezpieczeństwa Lubuszanom podczas nadchodzących wakacji.

Wakacje to czas radości i zabawy dla dzieci oraz odpoczynku od codziennych obowiązków dla dorosłych. Wiele osób tego lata będzie podróżowało nad morze, w góry czy inne miejsca letniego relaksu. Inni wolny czas spędzać będą nad jeziorami, których w województwie lubuskim nie brakuje, a jeszcze inni wyjadą na obozy czy kolonie. Niezależnie od tego, gdzie będziemy spędzać czas ważne, żeby nie zapominać o bezpieczeństwie.

I właśnie o sprawach związanych z bezpieczeństwem w domu, na podwórku czy nad wodą opowiadali w czwartek (25 czerwca) Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, insp. Jarosław Pasterski, który ma powierzone obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. oraz inni przedstawiciele służb i instytucji odpowiedzialnych za zapewnianie bezpieczeństwa. Miało to miejsce podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej nad gorzowskim bulwarem. Podczas wystąpienia każdego z zaproszonych gości przedstawiano zadania jakie będą realizowane podczas wakacji.

Szef lubuskich policjantów omówił działania, które będą prowadzili stróże prawa. To bez wątpienia służba na drogach, gdzie funkcjonariusze będą mieli za zadanie pomagać wszystkim podróżnym. Niezwykle ważne będzie także eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców oraz tych, którzy za nic mają obowiązujące przepisy. Podczas ubiegłorocznych wakacji lubuscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 250 kierowców, którzy znajdowali się pod działaniem alkoholu. Na drogach naszego województwa doszło do 137 wypadków, w których niestety zginęło 15 osób, a 171 zostało rannych. Niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa będą działania tzw. policyjnych wodniaków, którzy realizować będą zadania w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. To specjalnie wyszkoleni funkcjonariusze, którzy mają służyć pomocą wszystkim osobom przebywającym nad akwenami i korzystającym z wodnych środków transportu oraz reagować w przypadku łamania prawa i niebezpiecznych zachować. Policjanci pełniący służbę nad wodą będą korzystać z nowoczesnych łodzi motorowych, aby w przypadku zagrożenia sprawnie udzielić pomocy osobie jej potrzebującej. Podczas kontroli funkcjonariusze będą każdorazowo przypominać o bezpiecznym zachowaniu, gdyż brak odpowiedzialności może doprowadzić do tragedii. W 2019 roku nad lubuskimi akwenami życie straciło 20 osób. Wspólnie zadbajmy, aby do takich tragedii nie dochodziło. Jednak działania drogówki i wodniaków to nie wszystko. Zaangażowani w zapewnianie bezpieczeństwa podczas wakacji są także policjanci innych wydziałów, którzy w tym czasie będą m.in. kontrolować miejsca gromadzenia się młodzieży, zwalczać przestępczość związaną z narkotykami i dopalaczami, prowadzić działania profilaktyczne, czy kontrolować obozowiska i kolonie.

Lubuska Policja zrobi wszystko, aby te wakacje były bezpieczne. Pamiętajmy jednak, że palma pierwszeństwa jest po stronie mieszkańców. Odpowiedzialne i przemyślane zachowanie, a także przestrzeganie prawa z pewnością zaowocuje tym, że ten czas będziemy miło wspominać.

 

Opracował: sierż. szt. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 • insp. Jarosław Pasterski udziela wywiadu
 • przedstawiciele służb i instytucji
 • Władysław Dajczak udziela wywiadu
 • przedstawiciele służb i instytucji
 • Kurator oświaty Ewa Rawa udziela wywiadu
 • przedstawiciele służb i instytucji
 • Komendant PSP udziela wywiadu
 • Władysław Dajczak i insp. Jarosław Pasterski
 • insp. Jarosław Pasterski udziela wywiadu
 • Władysław Dajczak i insp. Jarosław Pasterski
 • przedstawiciele służb i instytucji
 • Władysław Dajczak i insp. Jarosław Pasterski