Aktualności

Wiesz o miejscach zagrożonych - zgłoś je za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 12.05.2020

Policjanci zachęcają mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za pomocą tej aplikacji możesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w twoim miejscu zamieszkania. Każda otrzymana informacja jest dla nas niezwykle ważna i zawsze jest weryfikowania. Ty zgłaszasz – my reagujemy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywna mapa, która od blisko 4 lat pozwala na wymianę informacji o zagrożeniach pomiędzy Policją a społeczeństwem. Dzięki zgłoszeniom wiemy, jakie zagrożenia są dla mieszkańców najbardziej uciążliwe i w jakiej sferze należy podjąć współpracę z innymi podmiotami żeby je wyeliminować. Za pomocą tego narzędzia, każdy ma wpływ na to co dzieje się w jego miejscu zamieszkania, dlatego warto z niego korzystać. Wystarczy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, powiatowej czy też miejskiej Policji. Po otwarciu aplikacji, należy wprowadzić zgłoszenie wybierając kategorię zagrożenia, a następnie zaznaczyć na mapie miejsce występowania. Warto także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik. To ułatwi weryfikację zgłoszenia.

Dla wielu osób, narzędzie to jest doskonale znane. Tylko od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa poprzez tę aplikację policjanci krośnieńskiej komendy otrzymali 2130 zgłoszeń, z czego w 765 przypadkach informacja potwierdziła się. Pamiętajmy, żeby z narzędzia korzystać rozsądnie. Zawarty w aplikacji katalog dostępnych zgłoszeń jest bardzo szeroki, a każda otrzymana informacja jest kilkukrotnie sprawdzana przez policjantów. Znajdziemy w niej między innymi takie kategorie jak: dzikie wysypiska, akty wandalizmu, nieprawidłowe parkowanie, przekroczenie dozwolonej prędkości, nielegalne rajdy samochodowe, czy też spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych bądź grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją.

Każda z zawartych w aplikacji kategorii jest bardzo istotna i ma duże znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, W walce z pandemią koronawirusa warto zwrócić uwagę na osoby grupujące się w różnych miejscach. Przypominamy, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz grupowania się, a osoby poniżej 13 roku życia mogą przebywać w miejscu publicznym tylko z osobą dorosłą. Dlatego w trosce o życie i zdrowie nas samych oraz naszych bliskich, zgłośmy ten fakt. Tylko razem możemy zadbać o bezpieczeństwo.

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na aplikacji w laptopie
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na aplikacji w komputerze
  • Plakat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Powrót na górę strony