To był mecz o najwyższą stawkę – 16 osób grało w siatkówkę zamiast zostać w domu - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Świebodzin

To był mecz o najwyższą stawkę – 16 osób grało w siatkówkę zamiast zostać w domu

Data publikacji 06.04.2020

Wystarczył jeden dzień słonecznej pogody, aby cześć osób zapomniała o panującej epidemii. Ludzie wybrali się pojeździć na motocyklach, urządzali grille jakby ta czynność była ważniejsza od zdrowia. Jednak najbardziej zszokowała grupa młodych ludzi, którzy urządzili sobie mecz siatkówki na jednym z gminnych boisk. Wszyscy uczestnicy zostali ukarani mandatami karnymi. Pamiętajmy, że zagrożenie wirusem nie minęło i w tym czasie musimy być odpowiedzialni.

Kilka pierwszych wiosennych promieni słońca wystarczyło, aby wiele osób zapomniało o zagrożeniu jakim jest wirus COVID-19. Niestety wzrost zachorowań oraz kolejne ofiary nie są wystarczającym powodem dla niektórych, aby zostać w domu dla bezpieczeństwa swojego, bliskich czy sąsiadów. Wyjście z domu zostało ograniczone do tzw. niezbędnych spraw życia codziennego. Jest wiele interpretacji tego określenia, jednakże w tak niebezpiecznym okresie, do żadnego nie da się zaliczyć: mycia auta, grillowania na działce, jady motocyklem czy wypadu nad jezioro. Największym jednak kuriozum i brakiem zrozumienia sytuacji wykazała się grupa 16 młodych ludzi, którzy postanowili urządzić sobie mecz siatkówki. Zasady utworzone, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa takie jak: zakaz korzystania z miejsc rekreacji, ograniczenie wyjścia z domu, zakaz grupowania się czy urządzania innych zgromadzeń i widowisk zupełnie tych osób nie interesowały. Rozgrywka została przerwana przez świebodzińskich policjantów, a wszyscy uczestnicy ukarani zostali mandatami karnymi. Wśród wielu tłumaczeń, które przez miniony weekend usłyszeli policjanci, bardzo często pojawiały się dwa:

- przy złamaniu nakazu utrzymania dystansu 2 metrów podczas przemieszczania się pieszo: „ja z tą osobą mieszkam”

- przy złamaniu zakazu wychodzenia z domu bez celu lub w celu rekreacji: „idę w odosobnione miejsca i z nikim się nie kontaktuje”.

Oba te ograniczenia mają przede wszystkim na celu utrzymanie samodzielnej izolacji dla walki z koronawirusem. Kiedy idziemy z kimś w grupie czy też blisko siebie inni zaczynają nas naśladować. Jeśli wychodzimy z domu pobiegać, na plaże czy na grilla, inne osoby widząc to również decydują się wyjść. To może lawinowo przerwać izolację. Tylko współdziałając możemy zwalczyć tę chorobę!

 

Źródło: mł. asp. Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

tel. 519534237