Aktualności

Tragedia była blisko – ważąca 2,5 tony maszyna rolnicza spadła na drogę krajową 92

Data publikacji 14.01.2020

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 28-letni kierowca, który na drodze krajowej numer 92 transportował na lawecie ważąco blisko 2,5 tony maszynę rolniczą. Przeciążenie lawety i niewłaściwe zabezpieczenie ładunku sprawiło, że maszyna spadła na przeciwległy pas ruchu. Na szczęście nikt inny nie znajdował się na jezdni, dzięki czemu co nie doszło do tragedii. 28-latek za zdarzenie drogowe odpowie przed sądem.

W nocy z poniedziałku na wtorek (14 / 15 stycznia) międzyrzeccy policjanci dostali informacje o zdarzeniu na drodze krajowej numer 92 (Brójce – Lutol Suchy), w którym miał uczestniczyć jeden pojazd. Na miejscu mundurowi zastali forda mondeo z lawetą oraz stojącą na poboczu drogi maszynę rolniczą. Kierujący twierdził, że podczas jazdy, nie zapanował nad lawetą w konsekwencji czego maszyna spadła na jezdnię. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że 28-letni kierowca w żaden sposób nie zabezpieczył przewożonego ładunku. Dodatkowo fordem mógł ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej do 1800 kilogramów, natomiast ciągnięta laweta posiadała o wiele większą masę. To doprowadziło, że osobówka była lżejsza od ładunku, a tym samym trudno było zapanować nad pojazdem, który stracił przyczepność. Do tego kierujący nie posiadał uprawnień  do prowadzenia takiego zestawu pojazdów. W związku z uszkodzeniami samochodu, policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu. W wyniku zdarzenia uszkodzona została również infrastruktura drogowa. Na szczęście, w chwili zdarzenia nikt inny nie znajdował się na drodze, dzięki czemu co nie doszło do poważniejszego zdarzenia, które mogło zakończyć się tragedią.

Z uwagi na wykroczenia popełnione przez 28-latka oraz ogromne zagrożenie, jakie mógł stworzyć dla innych użytkowników drogi, policjanci odstąpili od ukarania go mandatem karnym. W jego sprawie zostanie skierowany wniosek do Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu. Okoliczności związane z wagą przewożonych ładunków, normuje artykuł 62 Ustawy prawo o ruchu drogowym, a dodatkowo w każdym z dowodów rejestracyjnych, wymienione są poszczególne masy pojazdów, do których należy się bezwzględnie stosować.

 

Źródło: starszy aspirant Justyna Łętowska

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

  • Miejsca zdarzenia drogowego z udziałem lawety z maszyną.
  • Miejsca zdarzenia drogowego z udziałem lawety z maszyną.
  • Miejsca zdarzenia drogowego z udziałem lawety z maszyną.
Powrót na górę strony