Nadchodzą przymrozki – nie zapominajmy o bezdomnych - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Krosno Odrzańskie

Nadchodzą przymrozki – nie zapominajmy o bezdomnych

Data publikacji 02.12.2019

Panująca za oknem pogoda sprawia, że niejednokrotnie nie mamy ochoty wyjść z domu, w którym jest ciepło i bezpiecznie. Tego komfortu nie mają bezdomni, którzy przed deszczem i zimnem chowają się w pustostanach, na dworcach, klatkach schodowych czy też opuszczonych altankach działkowych. W tym jesienno-zimowym okresie, gdy temperatury niejednokrotnie zbliżają się do zera, bardzo szybko może dojść do wychłodzenia organizmu, dlatego policjanci kontrolują miejsca przebywania takich osób oraz informują o miejscach noclegowych.

Pora jesienno-zimowa, to trudny czas dla osób bezdomnych. Przed zimnem, wiatrem i deszczem niejednokrotnie zmuszeni są chować się w miejscach, gdzie ich obecność nikomu nie będzie przeszkadzała. Zwykle są to pomieszczenia nieocieplone, dlatego często żeby się rozgrzać spożywają alkohol, bądź nie zważając na zagrożenie, rozpalają ognisko w miejscu w którym przebywają. Przebywanie w takich warunkach zagraża ich życiu, policjanci kontrolują opuszczone budynki, altanki, garaże, parki czy też dworce, sprawdzając czy nic nie zagraża ich bezpieczeństwu oraz informują o miejscach noclegowych funkcjonujących na terenie Gubina. Zwracać należy uwagę także na osoby pod wpływem alkoholu, które zasypiają na wolnym powietrzu. W takich warunkach może bardzo szybko dojść do wychłodzenia organizmu. W trosce o los drugiego człowieka, nieoceniona jest pomoc mieszkańców, którzy reagując i zgłaszając sytuacje, w których zagrożone może być życie innych osób, przyczyniają się do ich uratowania. Warto pamiętać, że zgłoszeń dokonywać można w różnej formie. Gdy jesteśmy bezpośrednimi świadkami należy zadzwonić pod numer 112, jednak gdy sytuacja nie wymaga natychmiastowej reakcji, a wiemy o miejscach grupowania się takich osób, możemy podzielić się tą informacją z dzielnicowym bądź skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że każde naniesione zgłoszenie jest sprawdzane.

Przypominamy, że na terenie Gubina funkcjonują:

- Noclegownia Żarska Spółdzielnia Socjalna ul. Gdańska 17, tel. 507 850 871, 601 188 649,  /noclegi 14 miejsc, w godz. 18:00-8:00/, żywienie (suchy prowiant)

- jadłodajnia ul. Królewska 1, tel. 68 359 44 01, /gorący posiłek, w godz. 10.30 – 12.30/

Informacje na temat miejsc noclegowych oraz punktów wydawania posiłków i odzieży dla  bezdomnych i potrzebujących pomocy na terenie woj. lubuskiego można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego nr tel.  0 800 109 160.

 

podkom. Justyna Kulka

Komenda powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • policjant sprawdza miejsca przebywania bezdomnych
  • kontrola pustostanów
  • lista placówek pomocy dla osób bezdomnych