Aktualności

Skuteczny pościg w wykonaniu dzielnicowego. Kierowca nie miał uprawnień

Data publikacji 22.10.2019

Dzielnicowy gminy Górzyca młodszy aspirant Dariusz Więcko zatrzymał 49-letniego kierowcę, który chcąc uniknąć kontroli drogowej, uciekał przed policyjnym radiowozem i nie reagował na sygnały świetlne oraz dźwiękowe. W trakcie policyjnych czynności okazało się, że mężczyzna nie posiada w ogóle uprawnień do prowadzenia pojazdów. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek (21 września) na terenie gminy Górzyca dzielnicowy młodszy aspirant Dariusz Więcko zauważył samochód osobowy, którym poruszał się mężczyzna nieposiadający uprawnień do kierowania. Policjant wiedział o tym dzięki doskonałej znajomości swojego rejonu służbowego i ludzi tam mieszkających. Od razu postanowił zatrzymać kierującego do kontroli drogowej. Mężczyzna, gdy tylko zauważył oznakowany radiowóz, gwałtownie przyspieszył. Pomimo wydawanych, widocznych znaków do zatrzymania przez policjanta, kierujący nie zatrzymał się. Funkcjonariusz ruszył za nim w pościg. Uciekający mężczyzna poruszał się z nadmierną prędkością zmuszając pojazdy jadące z przeciwka do zjeżdżania na pobocze. Swoją jazdą stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu. W pewnym momencie w trakcie wykonywania niebezpiecznych manewrów pojazd uciekiniera stanął w poprzek drogi. Mimo to, kierujący nie poddał się i próbował kontynuować ucieczkę. Dzielnicowy jednak nie pozwolił mu na to i zatrzymał go na skrzyżowaniu w jednej z miejscowości powiatu słubickiego. Badanie wykazało, że 49-latek był trzeźwy. Dzielnicowy sprawdził mężczyznę w policyjnej bazie danych i potwierdziło się, że nie posiada on w ogóle uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Jednak to nie wszystkie przewinienia za jakie odpowie kierujący. Poniesie również konsekwencje związane z niezatrzymaniem się do kontroli drogowej oraz sprowadzeniem bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Przypomnijmy!

Obowiązujące od 1 czerwca 2017 roku zmiany w przepisach mówią o tym, że kierowca, który świadomie zmusi funkcjonariuszy do pościgu i nie zatrzyma się mimo wydawanych mu poleceń w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych, popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Oprócz tego sąd obligatoryjnie wyda w takim przypadku zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres mogący sięgnąć nawet 15 lat.

 

Źródło: młodszy aspirant Ewa Murmyło

Komenda Powiatowa Policji w Słubicach

 

 

Powrót na górę strony