Najmłodsi „świecą” przykładem. TY też załóż odblask i bądź bezpieczny! - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Najmłodsi „świecą” przykładem. TY też załóż odblask i bądź bezpieczny!

Data publikacji 22.10.2019

Lubuska Policja dba o bezpieczeństwo pieszych. Aby w jesiennej aurze być bardziej widocznym, policjanci Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. przekazali uczniom kamizelki i opaski odblaskowe. W mglisty, wtorkowy poranek mundurowi w „białych czapkach” rozmawiali o bezpieczeństwie z najmłodszymi, wskazując im jak ważną rolę na drodze pełnią elementy odblaskowe. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Boleminie w drodze powrotnej do domu z pewnością będą lepiej widoczni dla kierowców, a przez to bardziej bezpieczni.

Wtorkowy poranek (22 października) był bardzo trudny na lubuskich drogach. Wymagające warunki drogowe spowodowane intensywną mgłą sprawiły, że kierowcy musieli zachować szczególną ostrożność i ściągnąć nogę z gazu, aby bezpiecznie dojechać do celu. Jesienne, trudne warunki pogodowe i szybko zapadający zmierzch to czynniki, które wpływają na fakt, iż piesi na drogach są coraz mniej widoczni. Zwłaszcza, jeśli poruszają się poza terenem zabudowanym, na nieoświetlonym odcinku drogi. Wtedy, jeśli nie ma wyznaczonej drogi dla pieszych powinni poruszać się lewą stroną i najlepiej po poboczu. Pamiętajmy również, że kolejnym, istotnym elementem zwiększającym nasze bezpieczeństwo jako osób pieszych jest używanie elementów odblaskowych po zmroku. Wystarczy kamizelka, brelok, opaska bądź inny element odblaskowy, który możemy umieścić chociażby na rękawie czy nogawce spodni, a który odbija światło reflektorów samochodowych. Dzięki temu piesi są widoczni dla kierowców ze znacznie większej odległości, a przez to zmotoryzowani mają więcej czasu na ewentualną reakcję na drodze.

Jeszcze przed pierwszym, szkolnym dzwonkiem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. zjawili się przed Szkołą Podstawową w Boleminie. Tam wyposażali uczniów w elementy odblaskowe – kamizeli i opaski, rozmawiając z każdym z nich o tym, jak ważna dla bezpieczeństwa jest ich widoczność na drodze. Warto dodać, że świadomość i wiedza najmłodszych stoi na bardzo wysokim poziomie. Duża tu rola policjantów zajmujących się profilaktyką, nauczycieli czy też samych rodziców. Po dzisiejszej wizycie policjantów dzieci ze szkoły w Boleminie „świecą” przykładem. Warto założyć odblask i być bezpiecznym.

 

Opracował: podkom. Maciej Kimet

foto: sierż. szt. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

 • Policjantka zakłada dziecku kamizelkę odblaskową.
 • Policjant zakłada opaskę odblaskową.
 • Policjanci z elementami odblaskowymi.
 • Policjantka zakłada dziecku kamizelkę odblaskową.
 • Opaska odblaskowa na ręce dziecka.
 • Policjanci rozdają elementy odblaskowe.
 • Policjantka zakłada dziecku kamizelkę odblaskową.
 • Policjanci rozmawiają z uczniem.
 • Policjantka rozdaje odblaski.
 • Policjantka rozdaje odblaski.
 • Policjantka zakłada dziecku kamizelkę odblaskową.
Ładowanie odtwarzacza...