Ponad 30 zdarzeń drogowych w ciągu trzech tygodni - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KPP Świebodzin

Ponad 30 zdarzeń drogowych w ciągu trzech tygodni

Data publikacji 09.10.2019

„Szarówka”, deszcz, silny wiatr, niskie temperatury – to typowa jesienna aura. Niestety wpływa ona negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie ale także na warunki panujące na drogach. W przeciągu 3 tygodni doszło do 34 zdarzeń drogowych, w których ucierpiało sześć osób. Pamiętajmy aby zwolnić, dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, ponieważ te uległy znaczącej zmianie. Przede wszystkim wydłużyła się droga hamowania.

Niskie temperatury, silny wiatr, częste opady deszczu, spadające z drzew liście oraz tzw. „szarówka” to nieodłączne elementy jesiennego krajobrazu. Niestety psują one nie tylko plany i samopoczucie ale przede wszystkim utrudniają poruszanie się po drogach. Wymienione czynniki wpływają na trudność jazdy poprzez wydłużanie drogi hamowania oraz zmniejszenie widoczności. Niejednokrotnie niestety z tego powodu dochodzi do zdarzeń drogowych, które mogą mieć poważne konsekwencje.

W ciągu ostatnich trzech tygodni na terenie powiatu świebodzińskiego doszło do 34 zdarzeń drogowych. 29 zostało zakwalifikowanych jako kolizja drogowa, co oznacza, że w wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. 5 kolejnych to zdarzenia będące wypadkami drogowymi, ponieważ ucierpieli w nich uczestnicy (łącznie 6 osób). Kluczową role odgrywa również widoczność. Szczególnie w przypadku dostrzeżenia pieszego musimy mieć możliwość zatrzymania się lub wyhamowania aby bezpiecznie go ominąć. Na to ma wpływ drugi czynnik, nasza prędkość. Dlatego też, poruszając się po drogach, teraz w okresie jesiennym, ale także w zbliżającym się okresie zimowym, gdzie warunki mogą ulec pogorszeniu, pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.

A to nie oznacza poruszania się z dopuszczalną prędkością. Niestety wielu kierujących, sprawców zdarzeń, broni się tym, ze nie przekroczyli tej dozwolonej. Nawet jeśli dopuszczalna prędkość wynosi 90km/h na danym odcinku drogi, to w przypadku kiedy jezdnia jest mokra lub/i pokryta liśćmi powinniśmy prędkość zredukować, tak by móc zapanować nad pojazdem w przypadku konieczności nagłego hamowania. Poruszając się po mieście z dopuszczalną prędkością 50km/h, i widząc stojące na światłach lub przed przejściem pojazdy należy zwolnić, ponieważ może się okazać iż droga hamowania jest dłuższa niż to miało miejsce do tej pory. Niestety wielu kierujących o tym zapomina.

Również istotnym jest aby sprawdzić stan techniczny pojazdu, w szczególności stan ogumienia.. A to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego.

 

 

 

mł. asp. Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

 

  • Policjanci przy zdarzeniach drogowych
  • Radiowóz z policjantami na zdarzeniu drogowym.
  • Uszkodzone pojazdy biorące udział w zdarzeniu drogowym