Aktualności

Wybierasz się do lasu? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Data publikacji 03.10.2019

Jesień to czas kiedy dużo osób wybiera się do lasu, część z powodu pojawiających się grzybów, inni by zwyczajnie pospacerować. Bez względu na powód, należy przedsięwziąć środki ostrożności aby uniknąć ewentualnych zagrożeń. Warto zabrać ze sobą naładowany telefon aby, jeśli okaże się to konieczne, móc wezwać pomoc.

Jesień kojarzy się ze spacerami po lesie. Jedni wybierają się na grzyby, inni by zwyczajnie pospacerować. Jednakże taka wycieczka wiąże się również z niebezpieczeństwami, dlatego też pamiętajmy aby się do niej odpowiednio przygotować. Pomimo przeświadczenia, że znamy las „jak własną kieszeń” to jednak może się zdarzyć, że się zgubimy. W lesie może także dojść do różnego typu wypadków, spowodowanym potknięciem się lub obsunięciem nogi na miękkim gruncie lub spróchniałym konarze. Może dojść również do zasłabnięcia spowodowanego stanem naszego zdrowia lub wiekiem. W takim przypadku warto jest mieć możliwość wezwania pomocy. Wielokrotnie prowadzone już były poszukiwania związane zaginięciami osób. Z powodu coraz niższych temperatur na zewnątrz, podczas działań kluczową rolę odgrywa czas. Wobec tego do poszukiwań angażowanych jest wielu policjantów. Dzielnicowi, którzy znają rejony, policjanci z psami oraz mundurowi z Wydziału Prewencji czy Ruchu Drogowego, którzy wspólnie, metodycznie przeszukują las.

Pamiętajmy i przypominajmy bliskim:

- Każdorazowo poinformuj kogoś z rodziny lub sąsiedztwa w jaki rejon się wybierasz oraz kiedy planujesz wrócić.

- Zaplanuj wyjazd tak, aby wyjść z lasu przed zapadnięciem zmierzchu.

- Zabierzesz ze sobą naładowany telefon i butelkę wody.

- Warto również zainstalować aplikację Moja Komenda, wskaże ona drogę (kierunek wraz z dokładną odległością do najbliższych posterunków) i pozwoli nam wyjść z lasu na drogę gdzie łatwiej nas odnaleźć lub napotkać kogoś kto nam pomoże.

 

Źródło: młodszy aspirant Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

  • mężczyzna spaceruje po lesie
  • akcja poszukiwawcza prowadzona przez policjantów
  • policjant prowadzi mężczyznę do radiowozu

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.99 MB)

Powrót na górę strony