Aktualności

Od najmłodszych lat fascynowała się policyjnym mundurem. Wreszcie mogła go założyć

Data publikacji 26.09.2019

Martyna Krakowska to nowa policjantka w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Fascynowała się Policją od dziecka, ale to ostatnie cztery lata w szkole średniej i ciekawe zajęcia w ramach innowacji prawno-policyjnej potwierdziły, że pomaganie innym w policyjnym mundurze to jest to, co chce robić w życiu.

Od kilku lat szkoły średnie w swojej ofercie mają tzw. „profil policyjny”. Uczniowie w ramach tej innowacji mają dodatkowe zajęcia prawno-policyjne. Na terenie powiatu międzyrzeckiego młodzież może wybrać taki profil w dwóch szkołach: w zespole Szkół Technicznych w Skwierzynie oraz w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu. W obu zajęcia prowadzą policjanci, którzy przekazują swoją wiedzę i doświadczenie, prezentują pracę policjantów, zabierając uczniów do Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, pokazują na czym polega praca policjantów z poszczególnych wydziałów. W ramach zajęć uczniowie mają również okazję uczestniczyć w rozprawie sądowej, czy odwiedzić zakład karny i spotkać się z funkcjonariuszami Aresztu Śledczego, którzy opowiadają im o specyfice swojej pracy. Policjanci starają się, aby ich zajęcia były atrakcyjne i ciekawe.

Właśnie takie dodatkowe zajęcia wybrała Martyna Krakowska, która od dziecka interesowała się pracą policjantów. Pasją do munduru zaraził ją wujek, który pracuje w Komendzie Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Martyna chcąc sprawdzić, czy to droga dla niej, wybrała szkołę w Międzyrzeczu, która oferowała w swojej bogatej ofercie edukacyjnej innowację prawno-policyjną. Zajęcia z młodzieżą prowadził podinsp. Marek Kozanecki, Naczelnik Wydziału Kryminalnego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. To on organizował dla swoich uczniów wyjazdy do jednostek Policji, zabierał na strzelnicę, do sądu czy Aresztu Śledczego. Ciekawe zajęcia z bardzo doświadczonym policjantem, zaowocowały. Martyna miała już pewność, co chce robić w życiu. Po zakończeniu edukacji w szkole średniej bardzo szybko udało się jej przejść cały proces rekrutacyjny. W środę (25 września) uroczyście ślubowała „służyć wiernie narodowi…”. W podniosłej uroczystości uczestniczyła jej rodzina, ale nie zabrakło również podinspektora Marka Kozaneckiego, który życzył jej sukcesów. Teraz przed Martyną tylko kilkumiesięczny kurs podstawowy w Szkole Policji w Pile i powrót do jednostki macierzystej, gdzie będzie pełniła służbę. 20-latka chce poznać pracę w Policji od podstaw, dlatego pierwsze lata chciałaby pełnić służbę w Wydziale Prewencji w Zespole Patrolowo-Interwencyjnym. Dla Martyny to jednak nie koniec edukacji. W najbliższym czasie planuje podjąć studia na kierunku psychologia.

 

starszy aspirant Justyna Łętowska

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

 

  • Policjantka z innym policjantem i stojącym obok niej mężczyzną.
  • Policjantka udziela wywiadu.
  • Policjantka na tle ściany.
Powrót na górę strony