Aktualności

KPP Strzelce Krajeńskie

Policjant z bezcennym znaleziskiem. XIV-wieczna pieczęć rycerska przekazana konserwatorowi zabytków

Data publikacji 14.08.2019

Starszy aspirant Daniel Wawrzyniak pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich jako technik kryminalistyki. Obowiązki służbowe i rodzinne łączy ze zwoją nietypową pasją. Kiedy ma tylko na to czas, wolne chwile spędza z wykrywaczem metalu szukając ciekawych i nietypowych przedmiotów. Jednym z ostatnich znalezisk Daniela jest XIV-wieczna pieczęć rycerska, którą policjant przekazał konserwatorowi zabytków.

Wiele osób wyposażonych w wykrywacze metalu poszukuje w ziemi ciekawych przedmiotów z nadzieją również na znalezienie wartościowych rzeczy. Nie każdy jednak wie, że takie hobby wymaga zgody od konserwatora zabytków, a złamanie tych przepisów jest przestępstwem. Zatem, aby pasja nie przysporzyła nam niepotrzebnych problemów z prawem, ważne jest, aby zadbać o niezbędne wymogi formalne. Takie pozwolenie posiada st. asp. Daniela Wawrzyniak, który służbę pełni w strzeleckiej komendzie jako technik kryminalistyki. Pasją Daniela od kilku już lat jest poszukiwanie ciekawych przedmiotów, które są często źródłem bezcennych informacji z minionych epok. Dzięki takim znaleziskom możemy dowiedzieć się jak wyglądało i zmieniało się życie ludzi na przełomie wieków.

Pod koniec lipca br. Daniel wyposażony w wykrywacz metalu szukał ciekawych przedmiotów niedaleko Strzelec Krajeńskich. W pewnym momencie jego wykrywacz zasygnalizował, że w ziemi znajduje się coś metalowego. Po dokładnym sprawdzeniu i oczyszczeniu okazało się, że jest to unikatowa pieczęć rycerska z XIV wieku. Warto zaznaczyć, że kilka miesięcy wcześniej Daniel odnalazł krzyżacką monetę pochodzącą również z XIV wieku. Mimo, że znaleziska są o wymiarach kilku centymetrów, to posiadają bezcenną wartość historyczną. Ich dokładne pochodzenie określi konserwator zabytków, któremu unikatowe przedmioty zostały przekazane.

 

mł. asp. Tomasz Bartos

KPP w Strzelcach Kraj.

  • XIV-wieczna pieczęć rycerska
  • Policjant z konserwatorem zabytków
  • XIV-wieczna pieczęć rycerska
  • XIV-wieczna pieczęć rycerska