Aktualności

Wakacyjny wypoczynek pod okiem policjantów

Data publikacji 30.07.2019

Lato w pełni. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policjanci, których możemy spotkać na drogach, w rejonie akwenów, a także podczas spotkań z uczestnikami zorganizowanych form wypoczynku. Pamiętajmy, że wiele zależy od nas samych. Rozwaga i ostrożność przede wszystkim.

Okres wakacyjny, to najlepszy czas na odpoczynek. Przy sprzyjającej pogodzie wybieramy się nad wodę, w odwiedziny do rodziny lub znajomych, czy też planujemy dalekie podróże. Żeby jednak móc jak najdłużej cieszyć się miłymi wspomnieniami musimy przede wszystkim dbać o swoje bezpieczeństwo. O zasadach bezpieczeństwa zwłaszcza dzieciom i młodzieży przypominają policjanci z krośnieńskiej komendy. Mundurowi podczas spotkań z uczestnikami zorganizowanych form wypoczynku rozmawiali między innymi o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na drodze, nad wodą, w domu, o zagrożeniach jakie niesie za sobą eksperymentowanie z używkami oraz o konsekwencjach łamania przepisów. Na zakończenie policjanci przybliżają swoją pracę oraz prezentują wyposażenie i sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Wakacyjne spotkania realizowane są w ramach działań „Bezpieczne wakacje”, „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” oraz kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”.

Poza rozmowami o bezpieczeństwie, mundurowi kontrolują kąpieliska, obserwując zachowanie osób korzystających ze sprzętów wodnych, odpoczywających na plażach, a także osób przebywających w wodzie. Przypominamy, że woda to żywioł, do którego należy podchodzić z rozwagą. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się jak i ich opiekunów dlatego przypominajmy:

- do kąpieli wybierz tylko miejsca strzeżone;

- będąc na kąpielisku, słuchaj poleceń wydawanych przez ratownika;

- jeśli wybrałeś się na wodę z dziećmi, zadbaj o ich bezpieczeństwo i nie pozostawiaj bez opieki;

- nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności. Schłodź stopniowo swój organizm, nie zapominając o okolicach  serca, karku oraz twarzy;

- nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;

- nie skacz do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią ;

- podczas wodnych zabaw nie spychaj innych osób z pomostu czy materaca ;

- przy użytkowaniu sprzętu wodnego ( kajak, rower wodny, skuter) koniecznie zaopatrz się w kapok;

- nigdy nie wchodź do wody bezpośrednio po jedzeniu, ani też z pustym żołądkiem;

- nigdy nie łącz wypoczynku nad wodą z alkoholem;

- zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, może okazać się, że ktoś będzie  potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc, poproś o pomoc;

- w sytuacji, gdy przystępujesz do udzielania pomocy poszkodowanemu, pamiętaj o zachowaniu spokoju, zapewnieniu sobie bezpieczeństwa oraz sprawdzeniu czy osoba nas słyszy i oddycha. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha prawidłowo rozpocznij resuscytację krążeniowo – oddechową oraz wezwij pomoc.

O bezpieczeństwie nie możemy zapomnieć również na drodze. Tam najczęściej możemy spotkać policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy w trakcie licznych kontroli eliminują z dróg nieodpowiedzialnych kierowców. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów.

W tym wakacyjnym okresie apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę, cierpliwość i zdjęcie nogi z gazu. Przypominamy, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym traci się prawo jazdy. Ponadto ważne jest, żeby nigdy nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, a przed planowaną podróżą zadbać o wypoczynek. Warto pamiętać, że w każdej komendzie Policji można szybko i anonimowo sprawdzić swój stan trzeźwości. To zajmie tylko chwilę, a może uratować komuś życie. Zawsze stosuj zasadę - nigdy nie jeżdżę po alkoholu.

aspirant sztabowy Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 

 • Policjanci nad wodą.
 • Policjanci nad wodą.
 • Policjanci w czasie służby.
 • Policjant ruchu drogowego.
 • Policjant podczas spotkania z dziećmi.
 • Dzieci w czasie pogadanki.
 • Policjanci w czasie spotkania z dziećmi.
 • Policjanci w czasie spotkania z dziećmi.
 • Policjant na spotkaniu z dziećmi.
Powrót na górę strony