Inauguracja kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają" w Lubuskiem - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Inauguracja kampanii "Narkotyki i dopalacze zabijają" w Lubuskiem

Data publikacji 02.04.2019

Lubuska Policja włącza się w kampanię o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Jej główne hasło to „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Kampania organizowana jest przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.

Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Jednym z istotnych elementów tego przedsięwzięcia jest prezentowany spot filmowy nawiązujący treścią do tytułu kampanii oraz jej hasła przewodniego. Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

W kampanię bardzo mocno włącza się Lubuska Policja. Swą wiedzę młodym chcą przekazać w szczególności specjaliści z wydziałów prewencji. Inicjatywa w województwie lubuskim rozpoczęła się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1, ul. Puszkina 31 w Gorzowie Wlkp. Na spotkaniu obecni byli Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Bogdan Piotrowski, oraz Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. podinsp. Wiesław Adamski.

Lekcję edukacyjną poprowadzili:

Aneta Mokosa – Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp.

podinsp. Anna Księżak-Nowak - Wydz. Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

Magdalena Mielczarek-Snopek – Zespół Psychologów KWP w Gorzowie Wlkp.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

sierż. szt. Maciej Kimet

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.88 MB)