Aktualności

KPP Żary

Policyjny cios w przestępczość gospodarczą. Zabezpieczono ponad 700 stuk podrabianej odzieży i butów

Data publikacji 25.03.2019

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komedy Powiatowej Policji w Żarach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. na przygranicznym bazarze zabezpieczyli ponad 700 sztuk butów i odzieży, na których umieszczono nielegalnie logo znanych światowych marek. Wartość oryginalnych odpowiedników tych rzeczy to blisko 160 tys. złotych.

W minioną niedzielę (24 marca) policjanci, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Komedy Powiatowej Policji w Żarach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili wspólne działania skierowane przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom. Na przygranicznym bazarze w Łęknicy, na kliku stoiskach handlowych funkcjonariusze zabezpieczyli podrabiany towar. Łącznie było to ponad 700 sztuk butów, koszulek, bluz, kurtek i spodni, które zostały wycofane z obrotu i nie trafią już do sprzedaży. Wątpliwej jakości towar posiadał bezprawnie umieszczone loga znanych, światowych marek. Wartość oryginalnych odpowiedników wymienionych rzeczy można oszacować na co najmniej 160 tys. złotych. Towar do sprzedaży oferowały kobiety w wieku 49,56 i 57 lat oraz mężczyźni w wieku 20, 29, 48 i 53 lata (mieszkańcy powiatu żarskiego).

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej:

Art. 305. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towar podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust.1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

 

Źródło: kom. Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach