Aktualności

Nie zapominajmy o bezdomnych - nasza czujność może uratować im życie

Data publikacji 25.01.2019

W ciągu najbliższych dni temperatura ma spadać poniżej zera. Dlatego bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy, dzięki któremu możemy pomóc tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują. Policjanci uważnie kontrolują pustostany, ogródki działkowe, czyli miejsca, w których osoby bezdomne zazwyczaj szukają schronienia w czasie mrozu.

Od kilku dni mamy do czynienia z niską temperaturą. Prognozy na najbliższe dni przewidują nawet kilka stopni poniżej zera. Taka temperatura jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi samotnych i bezdomnych. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby. Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Dlatego widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, ogródkach działkowych nie powinien specjalnie dziwić. Warto przy tym pamiętać, że Policja nie jest w tej kwestii osamotniona. Aby nasza praca była jeszcze skuteczniejsza ściśle współpracujemy z przedstawicielami innych służb i instytucji.

Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców. Jak można pomóc? Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować życie. Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W takich sytuacjach jeżeli istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia osoba przebywająca w niskiej temperaturze znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie. Pamiętajmy, aby w podobnych sytuacjach nie przechodzić obojętnie. Nasz telefon może komuś uratować życie.

Dzięki intensywnym działaniom służb bezpieczeństwo osób bezdomnych jest dużo większe. Ale warto pamiętać, że tutaj każdy może okazać się pomocny. Dlatego nie bądźmy obojętni. Tutaj każdy może uratować życie. Warto przy tym skorzystać również z  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, która posiada zakładkę „Bezdomność”. Tam też warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych. Nie bądźmy obojętni. Reagujmy!

 

młodszy aspirant Tomasz Bartos

Komenda Miejska Policji w Strzelcach Krajeńskich

 

  • Policjant w opuszczonym miejscu.
  • Policjanci przed budynkiem z wybitymi szybami.
  • Policjanci na dworze zimowa porą.
  • Policjanci wchodzą do upuszczonego budynku.
  • Policjant rozmawia przez radiotelefon na tle opuszczonego budynku.
  • Policjant w opuszczonym budynku.
  • Policjant na tle opuszczonego budynku.
  • Policjanci siedzący w radiowozie.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.32 MB)

Powrót na górę strony