Aktualności

Każdego dnia ich życiu zagraża niebezpieczeństwo. Policjanci pomagają bezdomnym

Data publikacji 16.01.2019

W całej Polsce prowadzone są ogólnopolskie działania ZIMA 2018/2019, poświęcone bezpieczeństwu osób bezdomnych i samotnych. W akcji udział biorą także lubuscy policjanci, którzy wspólnie z przedstawicielami innych służb i instytucji niosą pomoc osobom potrzebującym. Funkcjonariusze sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać bezdomni i reagują gdy ich zdrowie lub życie jest zagrożone.

Podobnie jak w latach ubiegłych, lubuscy policjanci zaangażowali się w działania poświęcone bezpieczeństwu osób bezdomnych, których zdrowie i życie, ze względu na panujące niskie temperatury na zewnątrz, jest poważnie zagrożone.

W połowie października ruszyła ogólnopolska akcja „Zima 2018 / 2019”, w ramach której funkcjonariusze Policji wspólnie z przedstawicielami Caritas, Sekcji ds. Bezdomności z Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym oraz Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Służby Ochrony Kolei i Żandarmerii Wojskowej kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i osamotnione. Są to przede wszystkim różnego rodzaju pustostany, skwery, ogródki działkowe, a także rejony przystanków i dworców.

W przypadku napotkania osób potrzebujących funkcjonariusze obdarowują je kubkiem gorącej herbaty lub kawy i zwracają uwagę na ich stan zdrowia, czy nie są wychłodzone oraz czy warunki w jakich przebywają nie zagrażają ich życiu. Jeśli policjanci stwierdzą, że jakakolwiek osoba znajduje się w niebezpieczeństwie, służą jej wtedy pomocą, np. przewożąc do noclegowni, gdzie może się ogrzać, znaleźć schronienie i zjeść ciepły posiłek.

Dodatkowo oprócz udziału w ogólnopolskich działaniach „Zima 2018 / 2019”, poszczególne jednostki garnizonu lubuskiego prowadzą własną akcje poświęcone bezpieczeństwu osób bezdomnych i potrzebujących. Doskonałym przykładem jednej z nich jest akcja „Przyjazna Zima", którą po raz drugi organizują funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Poza mundurowymi uczestniczą w niej także uczniowie kilku gorzowskich szkół, którzy zbierają odzież i przedmioty niezbędne do życia, aby następnie przekazać je osobom potrzebującym.

 

starszy sierżant Mateusz Sławek

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Policjantka oraz inne osoby idące w kierunku budynku.
  • Policjantka na tle budynku.
  • Policjantka na tle zniszczonego budynku.
  • Przekazanie kubka z herbatą bezdomnemu mężczyźnie.
  • Policjanci i inne osoby w zrujnowanym budynku.
  • Policjantka na tle zrujnowanych budynków.
  • Policjantka nalewa mężczyźnie herbatę do kubka.
  • Policjantka na tle zrujnowanych budynków.
  • Policjantka na tle bramy.
Powrót na górę strony