Aktualności

Lubuska Policja gotowa do kontroli autokarów wyjeżdżających na ferie

Data publikacji 08.01.2019

Ferie zimowe za pasem. Lubuscy uczniowie jako pierwsi rozpoczną zimową przerwę w nauce, która potrwa od 14 do 27 stycznia. To czas rozrywki, odpoczynku i zabaw. Lubuska Policja przygotowana jest, aby wszystkim uczniom zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego ruszają działania Policji, a jednym z nich będą liczne kontrole autokarów wiozących dzieci na upragniony, zimowy wypoczynek.

Niebezpieczeństw związanych z zimowym wypoczynkiem jest wiele. Do tego z pewnością będziemy niebawem wracać, aby przestrzec wszystkich o potencjalnych zagrożeniach. Tym razem chcemy jednak zaakcentować gotowość lubuskich stróżów prawa do prowadzenia kontroli autokarów, którymi dzieci wraz z opiekunami udadzą się do zimowych kurortów. Dlatego do ich dyspozycji będą policjanci ruchu drogowego, którzy na sygnał organizatora czy rodzica sprawdzą stan trzeźwości kierowcy, dokumentację oraz stan techniczny autokaru. Dziś już ciężko wyobrazić sobie, aby taka wycieczka możliwa był bez wcześniejszej wizyty policjantów. Każdy chce mieć pewność, że przewoźnik zapewnił taki pojazd, który daje gwarancję bezpiecznego dotarcia do celu.

Policjanci sprawdzą zatem oświetlenie, opony, system hamowania i niezbędne wyposażenie oraz czy nie ma wycieku płynów eksploatacyjnych. Zielonym światłem do jazdy będzie zielona dioda na aparaturze badającej stan trzeźwości. Wszystko po to, aby zagwarantować najmłodszym bezpieczeństwo. A, że kontrole te nie są fikcją, przekonało się już w poprzednich latach kilku przewoźników. Wówczas istnieje konieczność dłuższego oczekiwania na autokar zastępczy.

Informujemy, że od lat istnieje wykaz miejsc, gdzie taka kontrola zostanie przeprowadzona. Wiąże się to z wcześniejszym zameldowaniem się tam kierowcy wraz z autokarem, aby policjanci mogli swobodnie sprawdzić stan pojazdu. Kontrola taka może trwać nawet ponad godzinę więc inicjatywa ta wiązała się z tym, aby dzieci nie musiały czekać. Choć wielu rodziców i opiekunów woli jednak, aby taka kontrola była przeprowadzona bezpośrednio przed wyjazdem. Pamiętajmy jednak, żeby zgłaszać je z kilkudniowym wyprzedzeniem. Pozwoli to policjantom tak zaplanować służbę, aby nie kolidowało z godziną kontroli.

 

nadkomisarz Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Policjant podczas kontroli autokaru.
  • Policjant drogówki stojący przed autokarem.
  • Policjant sprawdza ogumienie w pojeździe.
  • Policjant podczas kontroli autobusu.
  • Policjant podczas kontroli ogumienia w pojeździe.
  • Policjantka bada trzeźwość kierowcy autobusu.
  • Policyjny radiowóz przed autobusem stojącym na drodze.
Powrót na górę strony