Bezpiecznie powitajmy Nowy Rok. Policyjne kontrole punktów sprzedaży fajerwerków - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Gorzów Wielkopolski

Bezpiecznie powitajmy Nowy Rok. Policyjne kontrole punktów sprzedaży fajerwerków

Data publikacji 28.12.2018

Nowy Rok już za kilka dni. Wiele osób zaopatruje się w fajerwerki aby hucznie świętować w sylwestrową noc. Nad bezpieczeństwem czuwają w tym czasie policjanci, którzy wspólnie ze strażakami i strażnikami miejskimi kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków i sprawdzają m.in. czy sprzedawane są one osobom pełnoletnim i trzeźwym oraz w jakich warunkach są przechowywane.

Corocznie w okresie świąteczno-noworocznym wiele osób zaopatruje się w różnego rodzaju materiały pirotechniczne. Wszystko po to, aby w sylwestrową noc hucznie pożegnać stary i powitać Nowy Rok. W tym wyjątkowym okresie nad bezpieczeństwem mieszkańców województwa lubuskiego czuwają policjanci, którzy wspólnie ze strażakami i strażnikami miejskimi kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków. Mundurowi szczególną uwagę zwracają na to komu sprzedawane są fajerwerki, przypominając każdorazowo podczas kontroli, że za udostępnianie materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim grozi kara nawet dwóch lat pozbawienia wolności. Podczas działań mundurowi sprawdzają także legalność pochodzenia fajerwerków, czy posiadają w instrukcję obsługi w języku polskim oraz unijny certyfikat. Ważnym punktem kontroli jest sprawdzenie warunków w jakich magazynowane są materiały pirotechniczne. Miejsca te powinny być suche, wyposażone w systemy wentylacyjne, gaśnice proszkowe, koc gaśniczy oraz tabliczki informacyjne.

Lubuscy policjanci przypominają osobom, które będą używać fajerwerków, aby robić to zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, które znajdują się w instrukcji obsługi. Z tą powinnyśmy się koniecznie zapoznać przed wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych. Pamiętajmy, że osobami uprawnionymi do ich używania są wyłącznie osoby pełnoletnie. Korzystanie z fajerwerków wymaga od nas 100% skupienia więc nie używajmy ich po wcześniejszym spożywaniu alkoholu. Ważne jest także, aby tzw. petard używać na otwartej przestrzeni, nie kierować ich w stronę innych osób i zachować bezpieczną odległość. Pamiętajmy, że używając ich w sposób nieodpowiedni możemy narazić się na konsekwencje prawne wynikające z naruszenia przepisów związanych z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, a także z narażaniem innych osób na niebezpieczeństwo. Dlatego zanim zdecydujemy się na wykorzystanie fajerwerków upewnijmy się, że nie będziemy nikomu przeszkadzać i co najważniejsze, że nie wyrządzimy krzywdy innej osobie.

 

Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.