„TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”- briefing Lubuskiej Policji - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

„TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”- briefing Lubuskiej Policji

Data publikacji 27.11.2018

Prawidłowe oświetlenie pojazdów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach. Dlatego już po raz trzeci Policja wychodzi z inicjatywą, która ma podkreślić ten aspekt i zachęcić kierowców do sprawdzania jego poprawności. W działania te włączają się lubuscy policjanci, którzy informują kierowców o możliwości bezpłatnych sprawdzeń świateł w określonych stacjach kontroli pojazdów. Te możliwe będą przez najbliższe cztery soboty.

Inspiracją działań prowadzonych na rzecz właściwych świateł były występujące w ruchu drogowym niekorzystne zjawiska związane z pogarszającą się widocznością w okresie jesienno-zimowym. Prawidłowe działanie świateł jest determinowane, poza ich ogólnym stanem technicznym, takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła. Wówczas mamy dużo większe szanse na właściwą reakcję, która może ostatecznie zdecydować czy do potrącenia dojdzie czy też będziemy mogli jego uniknąć. To nie kwestia zaniedbania technicznego, które może się skończyć upomnieniem ze strony policjanta czy diagnosty ale w wielu momentach jest sprawą życia i śmierci. Kiedy w dzień światła pełnią rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, tak po zapadnięciu zmroku ich rolą jest również oświetlenie drogi przed pojazdem i co istotne innych nieoświetlonych przeszkód czy osób pieszych poruszających się drogą. Nieprawidłowo ustawione oświetlenie w pojeździe, może skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi albo prowadzić do oślepienia innych kierowców czy pieszych.

Te informacje i wiedza powinny trafić do wszystkich zmotoryzowanych. Stąd briefing zorganizowany przez Wydział Ruchu Drogowego i Rzecznika Prasowego KWP w Gorzowie Wlkp. Dzięki temu wielu kierowców za pośrednictwem środków masowego przekazu zostanie poinformowanych o możliwości bezpłatnego ustawienia świateł swojego auta w niektórych stacjach kontroli pojazdu, które biorą udział w kampanii. W ten sposób wspólnie i realnie zwiększamy bezpieczeństwo na naszych drogach.

Podobnie jak w ubiegłym roku każdy kierowca może bezpłatnie sprawdzić stan oświetlenia swojego auta, udając się na wyznaczoną stację kontroli pojazdów. Kilkuminutowe badanie da nam pewność, że podczas jazdy nie będziemy oślepiać światłami innych kierowców, co przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze. Ulica Kasprzaka w Gorzowie Wlkp., przy której zorganizowano briefing była jednocześnie miejscem kontroli drogowych przeprowadzanych przez policjantów gorzowskiej drogówki. Mundurowi sprawdzali stan techniczny zatrzymywanych pojazdów, a w szczególności ich oświetlenie. Policjanci rozmawiali z kierowcami i odpowiadali na ich pytania związane z prawidłowym oświetleniem pojazdu. Już podczas pierwszych momentów działań można było dostrzec wiele aut poruszających się bez oświetlenia lub z jego usterką. Do ich świadomości docierali policjanci.

Przypomnijmy, że w kampanię „twoje światła – twoje bezpieczeństwo” obok Policji włączają się także Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacji Krajowa Rada Bezpieczeństwa Drogowego, Instytut Transportu Drogowego oraz operator komunikatora Yanosik.

 

Stacje kontroli pojazdów, które w dniach: 24.11, 1.12, 8.12 oraz 15.12 będą dokonywały nieodpłatnie sprawdzenia świateł pojazdów w ramach działań pn. "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo". Zachęcamy inne stacje w województwie lubuskim do włączenia się w kampanię:

- DAN-TRANS - Gorzów Wlkp ul. Zielona 33-34,

- MASZOŃSKI Logistics Sp. z o.o. - Sulęcin ul. Lipowa 27,

- Stanisław Wróbel OSKP, ul. Walczaka 26 Gorzów Wlkp.

- PZM OZGD. ul. Kosynierów Gdyńskich 78 Gorzów Wlkp.

- Polski Związek Motorowy OZDG Sp. z o.o - ul. Wiejska 10 Zielona Góra

- OSKP FALKO- TRANS  Radosław Falkiewicz 68-212 Strzeszowice 37

- SKP w Jasieniu, ul. Tarnopolska 6, 68-320 Jasień
 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.