Aktualności

Mieszkańcy zgłaszają, policjanci reagują, drogowi piraci tracą prawa jazdy

Data publikacji 15.10.2018

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to skuteczne narzędzie, które oprócz numeru alarmowego, służy mieszkańcom do zgłaszania niepokojących sytuacji. W podgorzowskim Wawrowie kilkadziesiąt razy zgłosili przekraczanie prędkości. Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy funkcjonariusze zatrzymali tam kilkanaście praw jazdy.

Mieszkańcy mają kilka możliwości, by zgłosić Policji niepokojące ich sytuacje. Oprócz numerów alarmowych 112 i 997, do ich dyspozycji pozostaje także nowoczesna platforma, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To właśnie tu można zgłaszać kilkanaście zagrożeń, które są sprawdzane przez policjantów. Funkcjonariusze we wskazanych miejscach pojawiają się kilkukrotnie, by szczegółowo weryfikować zagrożenia. W podgorzowskim Wawrowie mieszkańcy zaniepokojeni zachowaniem kierowców, postanowili zgłosić to gorzowskiej Policji na mapie zagrożeń. W tym samym miejscu informacji dotyczących przekraczania prędkości, policjanci odnotowali ponad 100. Warto zaznaczyć, że na tym odcinku ograniczenie wynosi 40 kilometrów na godzinę. Jak w każdym takim przypadku, informacja trafiła do gorzowskiej drogówki.

Do skutecznej walki z drogowymi piratami wykorzystywane są nieoznakowane radiowozy. We wskazane przez mieszkańców miejsce ruszyli policjanci w białych czapkach. Szybko okazało się, że na drodze z ograniczeniem prędkości, kierowcy pozwalają sobie na zbyt wiele. W niespełna dwa miesiące funkcjonariusze zatrzymali tam 18 praw jazdy. Tylko 10 i 11 października, kierowców, którzy jechali za szybko, było sześciu. Funkcjonariusze do kontroli zatrzymali między innymi osobę, która jechała o ponad 80 kilometrów na godzinę za dużo. Wszyscy muszą odpocząć od kierownicy przez najbliższe trzy miesiące.

Aktywność mieszkańców Gorzowa pokazuje, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem skutecznym i potrzebnym. Pamiętajmy, by sytuacje związane z zagrożeniem życia lub zdrowia, lub potrzebą natychmiastowego przyjazdu Policji, zgłaszać na numery alarmowe. Niezależnie od sposobu przekazania informacji, zagrożenia są na bieżąco weryfikowane przez policjantów.

 

podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Powrót na górę strony