Świecąc na drodze ratują życie - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KMP Gorzów Wielkopolski

Świecąc na drodze ratują życie

Data publikacji 01.10.2018

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem - Podaj dalej!” w poniedziałek (1 października) obchodzimy Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. Ideą prowadzonych działań jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

„Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków” to akcja skierowana do wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza pieszych bez względu na wiek. Dlatego w poniedziałek (1 października) gorzowscy policjanci wręczając elementy odblaskowe przypominali najmłodszym jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Policjanci zachęcali dzieci, aby swoją wiedzę związaną z potrzebą noszenia elementów odblaskowych podzielili się z najbliższymi.

W okresie jesienno–zimowym najbardziej zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego są piesi. Ciemne ubrania ograniczają ich widoczność, dlatego też gorzowscy policjanci ruchu drogowego prowadzą działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych. Ich elementami są zarówno spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach zajęć szkolnych, jak i czynności kontrolno-prewencyjne, podczas których przypominają o obowiązku posiadania elementów odblaskowych.

Elementy odblaskowe bez względu na formę lub kolor zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia Mogą to być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski czy kamizelki. Ważne jest żeby były prawidłowo umieszczone, to jest w miejscu widocznym dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Przypomnijmy! Na nieoświetlonej drodze kierowcy sylwetki pieszych dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 150 metrów, czyli około 5 razy wcześniej.

 

Źródło: sierż. Katarzyna Węgrzyn

WRD KMP w Gorzowie Wlkp.