Aktualności

Lubuska drogówka w czołówce kraju!

Data publikacji 25.09.2018

Lubuscy policjanci ruchu drogowego – sierżant sztabowy Łukasz Zalewski i sierżant Paweł Alchimowicz zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej Finału 31. Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Dodatkowo Łukasz Zalewski wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej. To najlepszy wynik reprezentantów z garnizonu lubuskiego w historii konkursu. Naszym policjantom serdecznie gratulujemy, a Lubuszanie na drogach z pewnością mogą czuć się bezpiecznie.

Sierżant sztabowy Łukasz Zalewski oraz sierżant Paweł Alchimowicz to lubuscy policjanci, którzy na co dzień zajmują się jednym z najważniejszych elementów pracy Policji czyli zapewnianiem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas każdej służby mają oni dwa podstawowe cele – pomóc podróżnym sprawnie i bezpiecznie dotrzeć do celu oraz wyeliminować tych kierowców, którzy po drogach poruszają się w sposób brawurowy lub zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod działaniem alkoholu i narkotyków. Poza działaniami na trasach województwa lubuskiego sierżant sztabowy Łukasz Zalewski i sierżant Paweł Alchimowicz stale podnoszą swoje umiejętności na specjalistycznych szkoleniach. Zdobytą wiedzą mogą wykazać się podczas codziennej służby, a także na policyjnych konkursach. W województwie lubuskim sprawdzian umiejętności odbył się pod koniec maja ELITA LUBUSKIEJ DROGÓWKI.

W zmaganiach o tytuł najlepszego „Policjanta Ruchu Drogowego 2018” zwyciężył sierżant sztabowy Łukasz Zalewski z Komendy Powiatowej Policji we Wschowie, a tuż za nim uplasował się sierżant Paweł Alchimowicz z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Obaj funkcjonariusze, dzięki wspaniałym wynikom na etapie wojewódzkim, zostali wybrani do reprezentowania garnizonu lubuskiego na finale ogólnopolskim. Ten odbył się w Małopolsce w dniach 18-21 września. W finale 31. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”, nad którym honorowy patronat objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, wystartowało 36 zawodników reprezentujących 17 garnizonów Policji oraz Żandarmerię Wojskową. Rywalizacja składała się z 6 konkurencji:

- Konkurencja K-1 – test ze znajomości przepisów, w szczególności ustaw: prawo o ruchu drogowym, zagadnień prawa karnego, procedury karnej, prawa o wykroczeniach, procedury wykroczeniowej oraz regulujących transport drogowy, a także taktyki pracy policjanta oraz innych przepisów służbowych;

- Konkurencja K-2 – strzelanie z broni służbowej z dobiegiem;

- Konkurencja K-3 – kierowanie ruchem drogowym na skrzyżowaniu;

- Konkurencja K-4 – jazda sprawnościowa motocyklem służbowym;

- Konkurencja K-5 – jazda sprawnościowa samochodem osobowym po wyznaczonym torze oraz przebiegnięcie wyznaczonego odcinka;

- Konkurencja K-6 – sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Po czterodniowych zmaganiach wyłoniono najlepszych w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej. W tej pierwszej świetnie spisał się sierżant sztabowy Łukasz Zalewski, który zajął drugie miejsce. Wysokie miejsce drugiego z naszych reprezentantów - sierżanta Pawła Alchimowicza pozwoliło garnizonowi lubuskiemu zając trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej. To najlepszy w historii konkursu wynik lubuskich policjantów, czego serdecznie gratulujemy!

Sierżant sztabowy Łukasz Zalewski służbę w Policji rozpoczął 8 lat temu w Komendzie Powiatowej Policji we Wschowie. Od 6 lat dba on o bezpieczeństwo podróżujących reprezentując wschowską drogówkę. Jako pierwszy w historii swojej jednostki dwa lata z rzędu wygrał lubuską edycję konkursu „Policjant Ruchu Drogowego” (2017, 2018). W piątek (21 września) do bogatej kolekcji swoich trofeów dołożył kolejny bardzo ważny puchar za drugie miejsce w ogólnopolskich zmaganiach policjantów ruchu drogowego. Na co dzień Łukasz Zalewski pasjonuje się motoryzacją. Jak twierdzi motocykle i samochody to jego „koniki”, a wiedza motoryzacyjna oraz przepisy prawa ruchu drogowego idealnie przydają się w codziennej służbie. Zapytany o jego dalsze plany zawodowe odpowiedział: „Swoją karierę wiążę z ruchem drogowym. Będę starał się podnieść poprzeczkę i w przyszłorocznych zawodach chciałbym zająć pierwsze miejsce. Cieszę się, że udało mi się zajść tak daleko, gdyż rywalizacja była zacięta, przeciwnicy doświadczeni i same zawody nie były łatwe”.

Sierżant Paweł Alchimowicz w Policji służy od 2016 roku. Zapytany o to jak znalazł się w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze odpowiada że: „Stało się to trochę przypadkiem. Będąc na kursie podstawowym wiedziałem, że rozpocznę służbę w Ogniwie Patrolowo-Interwencyjnym, natomiast dwa dni przed zakończeniem kursu otrzymałem informację, że zostałem skierowany do służby w ruchu drogowym. Ta nagła zmiana sprawiła, że byłem zainteresowany i zaciekawiony tym jak będzie wyglądała służba w drogówce. Ucieszyłem się także, że w pracy będę mógł pojeździć motocyklem, bo to właśnie motoryzacja jest moją pasją”. Paweł Alchimowicz pomimo niedługiego czasu służby (2 lata i 5 miesięcy) jest wszechstronnie przygotowany do pełnienia służby w tym wydziale. Ukończył 3 kursy specjalistyczne. Na pytanie o najbliższe plany zawodowe odpowiedział, że: „Praca w Wydziale Ruchu Drogowego daje mi dużo satysfakcji i po prostu mi się podoba. Nie planuję „przeprowadzki” do innych wydziałów. Jeśli chodzi o moje najbliższe plany zawodowe to w przyszłym roku chciałbym ponownie spróbować swoich sił w konkursie „Policjant Ruchu Drogowego” i powtórzyć sukces, ale z lepszym wynikiem indywidualnym”. Paweł Alchimowicz w wolnej chwili jeździ na motocyklu, lubi przeczytać dobrą książkę oraz spędzić czas ze swoją narzeczoną.

 

Opracował: starszy sierżant Mateusz Sławek

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

  • policjant trzyma dwa puchary
  • trzech policjantów stoi obok siebie, a dwóch z nich trzyma puchary
  • policjanci odbierają nagrody
  • trzech policjantów stoi obok siebie, a jeden z nich trzyma puchar
  • komendant wręcza dyplom policjantowi
  • policjant siedzi na motocyklu
Powrót na górę strony