Aktualności

Projekt EDWARD na lubuskich drogach. Konferencja prasowa na miejscu działań

Data publikacji 19.09.2018

Lubuscy policjanci włączają się w projekt Edward (European Day Without Road Death) – czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach – to działania organizowane pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL od 2016 roku. Ich celem jest poprwa świadomości kierowców odnośnie zagrożeń wynikających z łamania przepisów ruchu drogowego.

Na kierowców, którzy złamali przepisy ruchu drogowego czekały zadania związane z właściwym przeprowadzeniem resuscytacji na fantomie czy ocena reakcji zapinania pasów na symulatorze zderzeń. Kierowcy mogli również założyć autogogle, przez które rozmyty obraz demonstrował widoczność podobną do tej, którą widzi pijany kierowca. W działaniach mogliśmy liczyć na policjantów z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Pomysłodawcy projektu EDWARD wierzą, że kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach jest zmiana zachowań ich użytkowników. Na witrynie internetowej https://projectedward.eu/ (dostępnej w wielu wersjach językowych) oraz za pomocą mediów społecznościowych (facebook, twitter) zachęcają do złożenia deklaracji „bezpiecznego kierowcy”.

„Moja deklaracja… by w sposób szczególny dbać o bezpieczeństwo na drogach…

Obiecuję, że:

 • Zadbam o właściwe oświetlenie swojego pojazdu.

 • Będę jeździć tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe, niezależnie od rodzaju pojazdu, jakim będę się poruszał (samochód, motocykl, rower itd.).

 • Będę zwracał szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów, dzieci, osoby starsze i jeżdżące konno.

 • Będę poruszał się z prędkościami dozwolonymi i bezpiecznymi.

 • Będę zwracał uwagę na stan ogumienia mojego pojazdu.

 • Będę zachowywał szczególną ostrożność jadąc w pobliżu szkół i w miejscach, gdzie znajdują się grupy dzieci.

 • Nigdy nie wsiądę za kierownicę po spożyciu alkoholu, narkotyków, niedozwolonych leków, które mogą spowolnić moje reakcje.

 • Będę kierowcą przewidującym i będę zachowywać/utrzymywać bezpieczne odstępy między pojazdami.

 • Zawsze będę zapinał pasy bezpieczeństwa i upewnię się, że wszyscy współpasażerowie mają je zapięte.

 • Nie będę korzystał z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.

 • Upewnię się, że nic w pojeździe, poza nim, jak również w mojej głowie mnie nie rozprasza.

 • Będę dawał swoim pasażerom dobry przykład, prowadząc pojazd bezpiecznie i spokojnie.

 • Jeśli będę pasażerem, upewnię się, że kierujący jest w pełni sprawny i może zgodnie z prawem usiąść za kierownicą pojazdu.”

Długofalowym celem TISPOL jest wykorzystanie projektu EDWARD do promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz znaczący spadek liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na drogach Europy, a w dalszej perspektywie - na całym świecie. EDWARD ma zachęcać wszystkich użytkowników dróg do zastanowienia się nad ich zachowaniem i postawą podczas korzystania z dróg. Największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków, niezapięte pasy bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego, parkowanie na ścieżkach rowerowych, blokowanie przejść dla pieszych, czy też podejmowanie ryzykownych manewrów. Jednakże nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków. Dlatego też TISPOL chciałby, by każdy uczestnik ruchu drogowego poczuł się częścią projektu EDWARD i swoim zachowaniem oraz postępowaniem, choć w minimalnym stopniu, przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

podkom. Grzegorz Jaroszewicz

 

 

 

KPP w Krośnie Odrzańskim:

http://krosno.lubuska.policja.gov.pl/go3/serwis-informacyjny/aktualnosci/26719,Krosnienska-drogowka-dziala-w-ramach-Europejskiego-Dnia-Bez-Ofiar-Smiertelnych.html


 

Powrót na górę strony