Aktualności

Komunikat Prokuratury Rejonowej w Nowej Soli

Data publikacji 22.06.2018

Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli ustala okoliczności śmierci noworodka płci męskiej, urodzonego w 8 miesiącu ciąży oraz tożsamość jego matki. Każdy sygnał w tej sprawie może przyczynić się do wyjaśnienia przyczyn zdarzenia oraz dotarciu do osób mogących mieć z nim związek.

W dniu 18 czerwca 2017 r., około godziny 19:00, wędkujący nad Odrą mieszkaniec Nowej Soli, w nurcie rzeki, około 15 metrów od brzegu, ujawnił dryfujący nurtem rzeki pakunek. Po zaczepieniu pakunku za pomocą haczyka, przyciągnięciu go do brzegu, a następnie otwarciu, w jego wnętrzu ujawnił zwłoki noworodka. Na miejscu przybyła grupa dochodzeniowo-śledcza realizując pod nadzorem prokuratora czynności procesowe.

W trakcie czynności ustalono, że zwłoki dziecka wraz pępowiną i łożyskiem były owinięte w ręcznik i reklamówkę, następnie zostały włożone do zasuwanej na zamek torby (marki Carmela)stanowiącej najprawdopodobniej element wyposażenia wózka dziecięcego oraz elementy zaczepów z wózka (marki Limak).

W torbie ujawniono również damską bawełnianą koszulkę nocną (rozm. S, marki Dehai), podkoszulek na ramiączkach (z napisem Follow Filippi z emblematem słonia), damskie majtki, podpaski higieniczne, pieluchę tetrową – zabrudzone treścią w kolorze brunatnym.

Na obecnym etapie postępowania niewykluczonym jest, że matka dziecka nie była mieszkanką powiatu nowosolskiego, zwłoki dryfowały z głównym nurtem rzeki, nie ustalono jak długo płynęły i w którym miejscu wrzucono je do rzeki, wstępne ustalenia wskazują, że mogło to być od kilku do kilkunastu dni.

Publikując fotografie ujawnionych przedmiotów mamy nadzieję, że może ktoś je rozpozna. Prosimy o pomoc w tej sprawie.

Prosimy wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniach dotyczących tożsamości właścicieli tych przedmiotów o kontakt z prowadzącą postępowanie w tej sprawie Komendą Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim lub też z najbliższą jednostką Policji pod nr tel. 112.

 

Prokuratura Rejonowa w Nowej Soli

Powrót na górę strony