Aktualności

Obozy harcerskie pod okiem profesjonalistów- konferencja prasowa lubuskich służb

Data publikacji 07.06.2018

Funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Lasów Państwowych, przedstawiciele organizacji harcerskich, kuratorium oświaty oraz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego to uczestnicy konferencji, na której przygotowywano się do zabezpieczenia wypoczynku dzieci i młodzieży podczas zbliżających się wakacji. Tragiczne wydarzenia sprzed roku, które miały miejsce w kraju, jeszcze bardziej mobilizują służby do intensywnych działań, aby nikomu z wypoczywających nic złego się nie stało.

Przed nami czas letniego wypoczynku, na który z utęsknieniem czekają już najmłodsi. To właśnie na nich powinna w pierwszej kolejności skupić się uwaga nie tylko rodziców, którzy najbardziej odpowiadają za ich zdrowie ale i służb, które z racji charakteru swojego zawodu winni są im zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego już teraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo spotykają się, aby w rezultacie wypracować algorytm gwarantujący wypoczynek bez przykrych zdarzeń. Policjanci, strażacy, przedstawiciele centrum zarządzania kryzysowego LUW, oświaty, leśnicy, a także harcerze uczestniczyli w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa podczas tegorocznych obozów i wakacyjnych wyjazdów. Mimo, że kontrola nad żywiołem bywa bardzo trudna, to służby powinny zrobić wszystko, aby w przypadku jego wystąpienia dzieci i młodzież jak najskuteczniej obroniły się przed jego skutkami. Jak pokazuje doświadczenie lat ubiegłych, takie zdarzenia mogą zakończyć się tragicznie. Dlatego tak istotne jest współdziałanie instytucji zaangażowanych w pomoc uczestnikom wypoczynku. W związku z tym kompetencje wszystkich podmiotów powinny zostać wykorzystane w 100 %, aby wspólnie przeciwdziałać i profesjonalne reagować na zagrożenia i zjawiska atmosferyczne.

W środę /6 czerwca/ w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. zorganizowano spotkanie i konferencję prasową, aby przedstawić gotowość służb do sezonu letniego w województwie lubuskim. To praktyka, która będzie kontynuowana i poparta licznymi kontrolami miejsc, w które niedługo wyjadą najmłodsi. Policjanci przez cały okres wakacyjny będą odwiedzać harcerzy i obozowiczów oraz monitorować czy w punktach tych wszystkie przepisy prawa i zasady bezpieczeństwa są przestrzegane. Warto dodać, że policjanci cały rok pracują na to, aby edukować dzieci i młodzież w licznie przeprowadzanych spotkaniach profilaktycznych. Rozmawiamy o bezpieczeństwie w domu, na wakacjach, nad wodą oraz tych związanych z cyberprzestępczością. To też powinno zaprocentować. Wszelkiego rodzaju zagrożenia można zgłaszań pod nr alarmowy 112. Ale pamiętajmy również o najnowszych rozwiązaniach polskiej policji tj. Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie bardzo szybko i wygodnie możemy poinformować służby o konkretnym zagrożeniu.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony