Aktualności

Patrole rowerowe z przywróconego Posterunku Policji w Zbąszynku dbają o bezpieczeństwo mieszkańców

Data publikacji 18.05.2018

Ekonomicznie i zdrowo – tak najprościej można opisać korzystanie z roweru jako środka transportu. Wraz z poprawą pogody coraz więcej osób decyduje się przesiąść na rower. Zapewnia on lepsze możliwości dotarcia do wielu miejsc niedostępnych dla użytkowników aut, omijanie korków i nie ma problemów z miejscem do zaparkowania. Również policjanci korzystają podczas służb z rowerów jako środka transportu. Patrole rowerowe spotkać można między innymi w Zbąszynku, gdzie służbę na nich pełnią policjanci z przywróconego posterunku.

Do wielu popularnych miejsc wypoczynku turystów czy też szlaków wybieranych na rodzinne wycieczki nie ma możliwości dotarcia autem. W sezonie turystycznym kiedy na leśnych ścieżkach lub tych biegnących wokół jezior pojawia się dużo osób dla ich bezpieczeństwa kieruje się tam również funkcjonariuszy. Aby skutecznie mogli wykonywać swoje obowiązki podczas pilnowania ładu i porządku muszą oni mieć możliwość szybkiego poruszania się. Stąd też powstały patrole rowerowe. Funkcjonariusze korzystający z tego środka lokomocji w sezonie będą widoczni również w wielu innych, nie turystycznych miejscowościach. Coraz więcej osób wybiera rower jako sposób przemieszczania się, powstają szlaki rowerowe i w związku z tym policjanci również są na nich obecni. W powiecie świebodzińskim policyjne patrole na rowerach można spotkać w przywróconym w 2017 roku Posterunku Policji w Zbąszynku. Korzystając z roweru na drodze publicznej poza ścieżkami rowerowymi lub wytyczonymi szlakami należy również pamiętać o obowiązujących w Polsce przepisach dotyczących jazdy rowerem. Poniżej przypominamy najważniejsze z nich:

Art. 33. 2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Art. 33. 3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

Art. 33. 3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Art. 33. 5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

 

Źródło: sierż. sztab. Marcin Ruciński

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.24 MB)

Powrót na górę strony