Aktualności

Wspólne działania służb na granicy. Efekt – 1 tys. kontroli i zatrzymanych 3 pijanych kierowców

Data publikacji 12.04.2018

Ponad 1000 kontroli trzeźwości, zatrzymanych trzech pijanych kierowców oraz jednego z zakazem prowadzenia pojazdów to efekt wspólnych działań żarskiej drogówki i Straży Granicznej. Dzięki czujności mundurowych nieodpowiedzialni i niebezpieczni kierowcy nie zagrażają już innym uczestnikom ruchu drogowego.

W środę (11 kwietnia) od wczesnych godzin porannych policjanci ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Żarach prowadzili działania pn. „Trzeźwy kierowca”, na odcinku drogi krajowej K-18 oraz drogach dojazdowych. Jest to trasa prowadząca do granicy z naszymi zachodnimi sąsiadami, w związku z tym ruch pojazdów ciężarowych i osobowych jest bardzo duży. W akcji policjantów wspierali funkcjonariusze Straży Granicznej. Głównym celem tych działań było skontrolowanie stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących, a w szczególności kierujących pojazdami ciężarowymi. Wsiadając za kierownicę pojazdu, który ma kilkanaście ton trzeba być świadomym i odpowiedzialnym swoich zachowań. Kierowanie po alkoholu w takim przypadku stanowi ogromne, wręcz śmiertelne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Podczas akcji przebadano ponad tysiąc kierujących. Wśród nich dwóch było nietrzeźwych, jeden po użyciu alkoholu oraz jeden z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Byli to kierujący pojazdami osobowymi. Te same działania przeprowadzone zostały także w czwartek (12 kwietnia). W ciągu niecałych trzech godzin funkcjonariusze zatrzymali trzech kierowców ciężarówek, którzy byli pod wpływem alkoholu. Jeden z nich miał blisko jeden promil. Dwudniowe działania prowadzone były nieprzypadkowo, ponieważ podczas poprzedniej akcji (23 marca) spośród przebadanych 1500 kierujących, 7 okazało się nietrzeźwych.

Przypominamy:

art. 178a § 1 Kodeksu Karnego: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

art. 87 § 1 Kodeksu Wykroczeń: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

 

Źródło: podkom. Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

Powrót na górę strony