Aktualności

Kierowco! - Szybciej nie znaczy bezpieczniej

Data publikacji 11.04.2018

Przekroczenie dozwolonej prędkości, to jedna z głównych przyczyn zdarzeń na drogach. Jest to także najczęstsze wykroczenie drogowe popełniane przez kierowców na terenie powiatu krośnieńskiego. Od początku roku policjanci ujawnili aż 867 naruszeń z tego artykułu. Do tych danych doliczyć należy kolejne 11 wykroczeń, odnotowanych podczas działań „Prędkość”. Wśród zatrzymanych był także kierowca mercedesa, który w terenie zabudowanym jechał o 55 szybciej niż powinien. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Sprawa skierowana zostanie do sądu.

Wiosenna aura oraz sprzyjające warunki na drogach powodują, że niektórzy kierowcy zapominają o obowiązujących przepisach. Nie zachowując ostrożności jadą z nadmierną prędkością, powodując zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych. Podczas słonecznych dni, na drogę wyjeżdżają także rowerzyści, motorowerzyści oraz motocykliści, którzy w zderzeniu z samochodem są bez szans. Nie brakuje również spacerowiczów, którzy korzystając z ładnej pogody wybierają się na wędrówki po okolicy. Dlatego też pamiętajmy, że bez względu na panującą aurę, zawsze musimy zachować rozsądek i ostrożności, a przede wszystkim stosować się do obowiązujących przepisów i bezwzględnie zmniejszyć prędkość w obszarze zabudowanym, w szczególności w rejonie przejść dla pieszych.

To w jaki sposób zachowują się kierowcy na drogach powiatu krośnieńskiego i czy respektują przepisy, obserwowali policjanci Wydziału Ruchu Drogowego podczas wtorkowych (10 kwietnia) działań „Prędkość”. Funkcjonariusze wykorzystując laserowe mierniki prędkości kontrolowali prędkość pojazdów poruszających się po drogach, zarówno po terenie zabudowanym, jak i poza nim. Mundurowych można było spotkać głównie w miejscach wskazanych przez mieszkańców powiatu za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz w miejscach szczególnie zagrożonych wynikających z analizy zdarzeń drogowych. Poza prędkością, policjanci sprawdzali także uprawnienia kierowców do kierowania, dokumenty pojazdu, stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny pojazdu. Niestety nie wszyscy respektowali przepisy. Podczas prowadzonych kontroli, policyjny radar wskazał zbyt wysoką prędkość u 11 kierowców, w tym u 64-letniego kierowcy mercedesa, który w terenie zabudowanym jechał o 55 km szybciej niż powinien. Policjanci za popełnione przez mężczyznę wykroczenie drogowe, zatrzymali mu prawo jazdy. Sprawa skierowana zostanie do sądu.

Jak wynika z policyjnych statystyk, liczba ujawnionych przekroczeń prędkości na terenie powiatu krośnieńskiego, w okresie od 1.01-9.04.2017 roku wynosiła 972, natomiast w analogicznym okresie 2018 roku – 867. Pomimo odnotowanego spadku, liczba ta jest nadal wysoka, a każde przekroczenie prędkości może być przyczyną zdarzenia. Dlatego policjanci zapewniają, iż nie będzie pobłażania dla kierowców, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem naruszają te przepisy. W najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych wzmożonych kontroli.

 

Źródło: asp. szt. Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony