KREW = ŻYCIE. „spoKREWnieni służbą” w Nowej Soli - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

KREW = ŻYCIE. „spoKREWnieni służbą” w Nowej Soli

Data publikacji 29.03.2018

Nowosolscy policjanci włączyli się w akcję „spoKREWnieni służbą”, odbywającej się pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do zorganizowanej zbiórki również włączyli się mieszkańcy powiatu nowosolskiego. Wśród mundurowych wielu jest takich, którzy regularnie oddają krew, aby pomóc potrzebującym.

Ogólnopolska akcja „spoKREWnieni służbą” została zainaugurowana 1 marca w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data została wybrana nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione na cześć żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski. Patronat nad akcją objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ma ona na celu zachęcenie funkcjonariuszy Policji do organizowania wspólnych zbiórek krwi. Nowosolscy mundurowi również przyłączyli się do szczytnej akcji, mającej na celu ratowanie życia ludzkiego. Mieszkańcy powiatu również zawsze chętnie oddają swój najcenniejszy dar serca - krew. Z własnej inicjatywy w ten sposób pom agają chorym i potrzebującym.

W środę (28 marca), dzięki zaangażowaniu nowosolskich funkcjonariuszy z Policyjnego Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Soli przed nowosolską jednostką Policji stanął mobilny punkt poboru krwi. Każda osoba, która chciała oddać krew musiała wypełnić specjalny formularz, oddać odrobinę krwi do analizy, a następnie przejść badanie lekarskie. Po uzyskaniu akceptacji, można było już oddać najcenniejszy dar dla potrzebujących - własną krew. W trakcie akcji honorowego oddawania krwi, zgłosiło się 26 ochotników. Łącznie udało się zebrać ponad 10 litrów krwi. Warto dodać, że trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy przed Komendą Powiatową Policji w Nowej Soli stanął autobus przeznaczony do poboru krwi, pojawił się pomysł, aby utworzyć Honorowy Klub Dawców Krwi, zrzeszający policjantów i innych mundurowych. Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi obecnie liczy już kilkudziesięciu członków. Liczba policjantów deklarująca chęć niesienia pomocy stale rośnie. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna i cenna jest krew w ratowaniu ludzkiego życia.

 

Źródło: st. sierż. Justyna Sęczkowska

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli