Zielonogórscy policjanci „spoKREWnieni służbą” - Aktualności - Policja Lubuska

Aktualności

Zielonogórscy policjanci „spoKREWnieni służbą”

Data publikacji 09.03.2018

Mobilny punkt poboru krwi stanął w piątek (9 marca) przed Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze. W ten sposób zielonogórscy policjanci kolejny raz przyłączyli się do zbiórki krwi w hołdzie Żołnierzom Wyklętym i oddali honorowo krew, aby podzielić się tym co najcenniejsze – krwią, która ratuje życie. W ten wyjątkowy sposób policjanci postanowili uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Do funkcjonariuszy dołączyli także uczniowie klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku.

3 lutego 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ogólnopolska akcja „spoKREWnieni służbą”, nad którą patronat objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji ma właśnie na celu upamiętnienie i oddanie hołdu bohaterom antykomunistycznego podziemia.

Akcja „spoKREWnieni służbą” została zorganizowana w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, ale także aby zwrócić uwagę na potrzeby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz zachęcić kolejne osoby do oddawania krwi na rzecz osób potrzebujących. Zielonogórscy policjanci poprzez udział i organizację zbiórek krwi chcą zaakcentować to, że są gotowi ratować życie nie tylko poprzez codzienną służbę, ale także oddając honorowo krew, do czego wszystkich zachęcają.

Zielonogórscy policjanci, którzy w piątek (9 marca) oddali krew, to zarówno osoby robiące to regularnie i mające status tzw. Honorowych Dawców Krwi jak i ci, którzy krew oddali po raz pierwszy. Wśród dzisiejszych dawców pojawiły się także osoby, które robią to tylko okazyjnie. Do policjantów, którzy wzięli udział w akcji dołączyli także mieszkańcy Zielonej Góry, którzy słysząc o akcji postanowili wziąć w niej udział i jak sami mówili: „zrobić coś dla innych”. Dobry przykład swoim podwładnym dali Dowódca Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji KWP w Gorzowie Wlkp. mł. insp. Sławomir Łukaszewicz i jego zastępca podinsp. Ireneusz Kapłon, którzy także oddali krew podczas dzisiejszej akcji. Oprócz policjantów do zbiórki krwi włączyli się także uczniowie klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku. Młodzież przyjechała z opiekunami – dyrektorem szkoły panem Markiem Olczykiem i nauczycielem klasy policyjnej mł. insp. w stanie spoczynku, Piotrem Puchałą.

Do akcji zgłosiło się ponad 30 osób, ale po wypełnieniu ankiety i przeprowadzonych badaniach, ostatecznie zakwalifikowane zostały 24 osoby. W ramach akcji „spoKREWnieni służbą” zebrano w sumie 10,8 litra krwi.

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze