Aktualności

Trudne, zimowe warunki na drodze – kierowco zachowaj ostrożność

Data publikacji 16.01.2018

Na drogach, w związku z trudnymi warunkami, jest ślisko i niebezpiecznie. O wypadek w takich zimowych okolicznościach naprawdę nietrudno. Dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej uwagi i zdjęcie nogi z gazu. Kierowcy musza pamiętać, aby nie przeceniać swoich umiejętności i o zachowaniu zdrowego rozsądku. Jeździe kierowców w takich warunkach bacznie przyglądają się policjanci z drogówki.

Można powiedzieć, że w końcu sypnęło śniegiem. Za oknami prawdziwa zima. Temperatura poniżej zera i kilkucentymetrowa warstwa śniegu sprawiła, że sytuacja pogodowa uległa diametralnej zmianie. Dla najmłodszych, to powód do zadowolenia, bo w końcu będzie można pójść na sanki, czy narty.

Nie wszyscy jednak z zimowej aury są zadowoleni. Dla zmotoryzowanych takie warunki sprawiają, że na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Zalegający śnieg, czy błoto pośniegowe powoduje, że samochody o wiele słabiej trzymają się asfaltu. A przecież, aby bezpiecznie podróżować wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Pomimo faktu, że zimowe opony nie są w naszym kraju wymogiem, to używanie „zimowek” znacząco poprawia przyczepność auta, dzięki czemu kierowca ma nad samochodem dużo większą kontrolę. Oczywiści zamontowanie zimowego ogumienia nie zwalnia nas z zachowania czujności i rozsądku za kierownicą. Pamiętajmy, że nawet najlepsze opony nie zagwarantują nam stu procentowego bezpieczeństwa. Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu samochodu przed jazdą. Sprawdzenie oświetlenia, czy odśnieżenie samochodu, to proste czynności, należy jednak pamiętać, że czyste szyby, przez które dobrze widać w połączeniu ze  sprawnym oświetleniem mają niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Jak niebezpieczne mogą być zimowe warunki przekonał się 35-letni kierowca ciężarówki, który jadąc drogą wojewódzką nr 156 z Drezdenka w kierunku Starego Kurowa około godziny 9:30 stracił panowanie na śliskiej nawierzchni i uderzył w drzewo. Dobra wiadomości jest taka, że kierowcy nic się nie stało, jednak z uwagi na to zdarzenie powstały utrudnienia dla innych kierowców. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego strzeleckiej Komendy w czasie utrudnień kierowali ruchem i wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Zimowe warunki na drogach powodują, że policjanci z drogówki mają pełne ręce roboty. Nie do wszystkich kierowców trafiają apele o rozsądek i przysłowiowe zdjęcie nogi z gazu. Mundurowi zwracają szczególną uwagę, na brawurowo jeżdżących kierowców, czyli tych którzy pomimo trudnych warunków na drodze nie stosują sie do ograniczeń prędkości. A takie osoby, mimo wielu apeli wciąż się zdarzają. Stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców i wymagane dokumenty, to elementy, które policjanci uważnie sprawdzają.

Wniosek jest tylko jeden. Pamiętajmy, że zachowanie pokory i zdrowego rozsądku w połączeniu ze stosowaniem się do przepisów prawa w trudnych, zimowych warunkach powoduje, że unikamy nieprzyjemnych konsekwencji, ale przede wszystkim zyskujemy na bezpieczeństwie na drodze.

 

Opracował: sierż. szt. Tomasz Bartos

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Krajeńskich

Powrót na górę strony